Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Szukając psychologa, który pomoże nam uporać się z problemami, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii oraz zapoznać się z faktami dotyczącymi tego zawodu.

Psychoterapeuta to osoba, która poza ukończeniem studiów magisterskich lub medycznych odbyła również czteroletnie szkolenie obejmujące psychoterapię własną, praktykę pod superwizją (czyli pod nadzorem doświadczonego psychoterapeuty), staż kliniczny oraz realizowała przedmioty, takie jak diagnoza psychoterapeutyczna, etyka psychoterapeuty czy metody interwencji psychoterapeutycznych. Po ukończeniu szkolenia i otrzymaniu certyfikatu, psychoterapeuta zostaje członkiem jednego z 20 towarzystw działających w Polsce, zrzeszonych przez Polską Radę Psychoterapii.

Psychoterapeuta nie jest magikiem

Udając się do psychologa, musimy mieć na uwadze, że po jednej sesji nie znikną wszystkie nasze problemy. Psychoterapia to długofalowy proces, który wymaga pracy nad samym sobą oraz regularnych spotkań z terapeutą. Wybierając psychologa, który ma nam pomóc uporać się z trudnościami napotykanymi w życiu, warto zapoznać się z kierunkami w psychoterapii. Na świecie praktykowanych jest ponad 200 modalności. Do najpopularniejszych w Polsce zalicza się między innymi terapię Gestalt, psychodramę, terapię poznawczo-behawioralną, terapię systemową oraz około 20 innych kierunków. Psychoterapie podzielić można także ze względu na formę, wówczas mówimy o terapii indywidualnej, grupowej, małżeńskiej i rodzinnej.

Przedstawiciele różnych nurtów często toczą spory na temat wyższości reprezentowanego podejścia nad innymi, jednak badania naukowe wskazują, że nie istnieje jeden model psychoterapii, który skutecznie pomagałaby wszystkim pacjentom. Bez względu na to, jaką szkołę reprezentować będzie psycholog, do którego zwrócimy się o pomoc, najważniejsze jest, by osoba ta budziła w nas zaufanie i posiadała uprawnienia do wykonywania zawodu, poświadczone certyfikatem. Efektywność psychoterapii jest wynikiem umiejętności, które posiada psycholog oraz więzi, jaka rodzi się między nim a pacjentem.

Rozwój osobisty i zawodowy

Psychoterapeuta z Poznania Adam Zawielak mówi „W swojej pracy wykorzystuję wiedzę z zakresu zarządzania i psychologii oraz wieloletnie doświadczenie menadżerskie.”. Jak widać każda dziedzina może być przydatna w pracy psychologa. Warto wspomnieć, że psycholog nie tylko pomaga osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej, ale także wspiera pacjentów w innych dziedzinach życia np. na polu zawodowym. Dlatego osoby zajmujące się terapią powinny posiadać rozległą wiedzę i wykształcenie oraz doświadczenie, którym mogą dzielić się z pacjentami.

Źródło : www.adamzawielak.pl

//