Poznań zagłębiem pracy w Polsce

W całej Polsce od wielu miesięcy sukcesywnie spada poziom bezrobocia rejestrowanego, co oznacza, że jest coraz mniej osób pozostających bez pracy. Najlepsza sytuacja na rynku pracy z perspektywy pracownika występuje w Poznaniu.

W całej Polsce od wielu miesięcy sukcesywnie spada poziom bezrobocia rejestrowanego, co oznacza, że jest coraz mniej osób pozostających bez pracy. Najlepsza sytuacja na rynku pracy z perspektywy pracownika występuje w Poznaniu.

Najmniej bezrobotnych

Według danych opublikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu we wrześniu 2016 roku, na koniec tego miesiąca w Poznaniu było zaledwie 6,9 tys. osób bezrobotnych, czyli o 1,5 tys. osób mniej niż przed rokiem o tej samej porze. Tym samym w stolicy Wielkopolski osiągnięto rekordowo niski poziom stopy bezrobocia. Wynosi on zaledwie 2 proc. i jest najniższy w całej Polsce. Można uznać to za kontynuację trendu, który trwa od wielu lat.

Bezrobocie na poziomie 2 proc. oznacza, że pracy nie mają osoby, które właściwie nie chcą pracować lub nie mają takiej potrzeby, a rejestrują się w urzędach pracy w Poznaniu tylko po to, aby mieć ubezpieczenie zdrowotne. Statystycznie bezrobotnymi są osoby zarówno bez kwalifikacji zawodowych, jak i te posiadające wyższe wykształcenie. Jeśli ktokolwiek ma problemy ze znalezieniem pracy to osoby, które mają krótki staż pracy, mniejszy niż 5 lat.

Z końcem września 2016 roku pracy w Poznaniu poszukiwało 518 osób niepełnosprawnych oraz 31 obcokrajowców. Powiatowy Urząd Pracy miał w swoich zasobach 985 ofert pracy w Poznaniu, co oznacza, że jedna oferta przypadała średnio na 7 osób poszukujących zatrudnienia. Generalnie to pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych do pracy.

Dobre perspektywy zatrudnienia w Poznaniu

Poznańska gospodarka dynamicznie się rozwija, dzięki wzrostowi wydajności pracy pracowników. Ci ostatni mogą coraz więcej zarabiać. Wydajność pracy w Poznaniu określana jako produkcja sprzedana na 1 zatrudnionego wyniosła 612 tys. zł i była o ponad 6 proc. wyższa rok do roku.

Rynek pracy w Poznaniu sprzyja podwyżkom wynagrodzeń. Również i w ofertach pracy pojawiają się coraz wyższe proponowane pensje. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2016 roku wyniosło w Poznaniu 4780 zł i było o 7 proc. wyższe niż przed rokiem.

O pracę w Poznaniu jest bardzo łatwo, zwłaszcza w sektorze produkcji, usług hotelarskich, czy w budownictwie. Jeśli sytuacja w Wielkopolsce się nie zmieni, wkrótce pracodawcy będą zmuszeni poszukiwać pracowników poza miastem i jego najbliższymi okolicami lub rozpocząć procedurę zatrudniania cudzoziemców.

//