Historia windykacji – co się zmieniło w ciągu ostatnich 20 lat?

Rynek windykacji w Polsce powstał 20 lat temu. Branża ta od początku istnienia zaliczana jest do tych najbardziej rozwojowych. Każdego roku wzrasta liczba dłużników, a porównując ostatnie lata łatwo zauważyć, że co rok rośnie ilość zleceń o średnio 40%. Wartość odzyskiwanych rocznie wierzytelności przekracza już 15 mld złotych. 

Branża ta od początku istnienia zaliczana jest do tych najbardziej rozwojowych. Każdego roku wzrasta liczba dłużników, a porównując ostatnie lata łatwo zauważyć, że co rok rośnie ilość zleceń o średnio 40%. Wartość odzyskiwanych rocznie wierzytelności przekracza już 15 mld złotych. 

Kim jest współczesny windykator?

Śmiało można powiedzieć, że windykator to biznesowy partner. Poprawne relacje utrzymywane są już nie tylko z wierzycielem, czyli klientem firmy windykacyjnej, ale również z dłużnikiem. Od początku lat 90-tych mentalność wszystkich stron zobowiązania znacznie się zmieniła, a kontakty rozwinęły. Dzisiaj podstawą są negocjacje i mediacje, których celem jest korzystne zakończenie sprawy. 

Współczesny windykator jest świetnym psychologiem, ale posiada też doskonałe wykształcenie ekonomiczne i prawne. Pomaga dłużnikowi w odzyskaniu płynności finansowej, chroni go przed egzekucją komorniczą. Wierzyciel ma zaś pewność, że jego mienie zostanie zwrócone.

Windykatora cechuje teraz cierpliwość, opanowanie, sprawna komunikacja i empatia. Dłużnik może liczyć na propozycję systemu ratalnego czy wydłużony okres spłaty zadłużenia. Zgodnie z wynikami badań Krajowego Rejestru Długów ze współpracy z firmą windykacyjną zadowolonych jest aż 67% respondentów.

Jak działa windykator?

Współczesne firmy windykacyjne działają dzisiaj na wysokim poziomie. Przez lata funkcjonowania na rynku, renomowane firmy stworzyły bowiem kodeks etyki windykatorów, zgodnie z którym przebiega cały proces odzyskiwania należności. Nie ma mowy o nieposzanowaniu godności ani prywatności dłużnika. Nie ma mowy o wywieraniu na nim presji. Zamiast windykacji twardej stosuje się tą polubowną. Skutki takich działań są o wiele bardziej korzystne. Współcześni windykatorzy mogą cieszyć się pozytywnym wizerunkiem i znacznie większą liczbą zawodowych sukcesów. Okazuje się, że sukces odzyskania wierzytelności następuje najczęściej już po pierwszym kontakcie z dłużnikiem. Przebiega ono zazwyczaj poprzez wysłanie wezwania do zapłaty. Odbywa się to za pośrednictwem poczty, mailowo albo przez wysłanie wiadomości sms.

Zadaniem windykatora jest odzyskanie długu i ten czynnik jest niezmienny od czasów powstania branży windykacyjnej. Zamiast windykacji twardej najczęściej stosuje się jednak tą miękką. Windykator wysyła monity z wezwaniem do zapłaty. Kiedy dłużnik bagatelizuje próbę dojścia do porozumienia, windykator zgłasza sprawę do sądu. Po postępowaniu sądowym i wydaniu wyroku natychmiastowej egzekucji komorniczej to właśnie komornik przejmuje całą sprawę. Z punktu widzenia dłużnika nie jest to jednak korzystne. Dług musi oddać w całości, do tego dochodzą jeszcze koszty spraw sądowych i pracy komornika.

Właśnie dlatego znacznie lepiej jest współpracować z windykatorem. Warto przy tym pamiętać, że na każdym etapie procesu spłacania przeterminowanych należności, dłużnik ma prawo do bezpośredniego kontaktu z wierzycielem. O ile firma windykacyjna nie odkupiła długu, osoba zadłużona nie ma obowiązku z nią współpracować. Wybór w tej kwestii jest indywidualny, natomiast patrząc na skuteczność działań firm windykacyjnych, odmowa kontaktu nie jest na pewno korzystna.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony Intrum.