Zmarł profesor Józef Pokrzywniak

Nie żyje profesor Józef Pokrzywniak, wybitny badacz literatury polskiego oświecenia, wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UAM, Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasyczne, kierownik Zakładu Literatury Staropolskiej i Oświecenia.

Prof. dr hab. Józef Tomasz Pokrzywniak z poznańską polonistyką Profesor związany był przez ponad 40 lat. W roku 1965 rozpoczął studia na filologii polskiej, skończył je w roku 1970, w roku 1978 uzyskał tytuł doktora (na podstawie pracy “Jan Gorczyczewski – tłumacz, satyryk i krytyk”, napisanej pod kierunkiem prof. Włodzimierza Dworzaczka), w roku 1994 doktora habilitowanego (na podstawie rozprawy “Komedie Ignacego Krasickiego”), w roku 1999 zaś – profesora zwyczajnego.

Był ważną i powszechnie szanowaną postacią naszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od 1996 roku zasiadał w Senacie UAM. W roku 2014 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Był także m.in. współzałożycielem i przewodniczącym Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich, zrzeszającej wszystkie polskie środowiska polonistyczne i integrującej działania ważne dla życia dyscypliny. Pełnił funkcję przewodniczącego “Biuletynu Polonistycznego”. W latach 2006-2010 wchodził w skład Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich.

Profesor napisał wiele rozpraw i książek z zakresu dziejów literatury polskiego oświecenia, zwłaszcza dotyczących jego ukochanego pisarza tego okresu – Ignacego Krasickiego. Był m.in. autorem wstępu do “Satyr i listów” Krasickiego w serii Biblioteki Narodowej (1988), tomu “Ignacy Krasicki” w serii Biblioteki “Polonistyki” (1992) oraz książki “Ignacy Krasicki. Wśród pisarzy polskiego oświecenia” (2015). W 2016 roku ukazało się opracowane przez Profesora naukowe wydanie “Komedii” Ignacego Krasickiego – część wielotomowej edycji krytycznej “Dzieł zebranych” tego autora, której był redaktorem. Przez wiele lat licealiści w całej Polsce zapoznawali się z dziejami literatury dawnej z napisanego przez niego (wraz z Marią Adamczyk i Bożeną Chrząstowską) podręcznika “Starożytność – oświecenie”.

Profesor Pokrzywniak był niekwestionowanym autorytetem polskich środowisk humanistycznych i uniwersyteckich. Powszechnie darzony ogromnym szacunkiem, budził podziw swą życzliwością, otwartością i sposobem bycia. Odszedł w przededniu swoich siedemdziesiątych urodzin.