Koncert poznańskiego muzyka nadawany z mroźnej Antarktyki? Artyści rozpoczęli zbiórkę funduszy

„Trzy Sztuki w Antarktyce” to projekt trzech artystów – Olafa Lubaszenki, Adama Nowaka i Bartosza Stróżyńskiego. Niezwykła podróż na Antarktykę ma przynieść film, fotografie, a także pierwszy w historii polskiej muzyki – koncert na Antarktyce transmitowany na żywo. Do realizacji celów potrzebne są jednak odpowiednie nakłady finansowe, dlatego artyści postanowili uruchomić zbiórkę crowdfundingową.

Pochodzący z Poznania muzyk Adam Nowak, oraz fotograf i pomysłodawca projektu – Bartosz Stróżyński, do współpracy zaprosili także znanego aktora, Olafa Lubaszenkę. Każdy z nich zajmie się tym, co umie najbardziej. 

Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy chciałby nagrać nowy utwór i zagrać go podczas koncertu na odległej Antarktyce, który byłby transmitowany do Polski w Polskim Radiu. Byłoby to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii polskiej muzyki. 

Poznański fotograf i operator podwodny chciałby stworzyć powstałą w ekstremalnych warunkach wystawę fotografii, wykonaną techniką kolodionową. 

„Nie jesteśmy ani wyczynowcami, ani łowcami rekordów. Nie jedziemy po to, aby zmierzyć się z własną fizycznością. Nasza wyprawa to podróż w poszukiwaniu sztuki w innym wymiarze, nowych i nieznanych dotąd inspiracji, doznań, wrażeń i emocji. To próba zmierzenia się z nimi w przestrzeni trzech sztuk: muzyki, filmu i fotografii. Jesteśmy ciekawi, jak wpłyną na nas tak niecodzienne warunki, jakie twory powstaną na krańcu świata” – mówi Stróżyński. 

Nad filmem dokumentalnym, który miałby powstać podczas wyprawy, czuwać będzie Olaf Lubaszenko. Aktor będzie nad nim pracował w Polsce. 

Wyprawa rozpocznie się 12 lutego 2017 roku. Rejs potrwa miesiąc, a na pokładzie 8-osobowego jachtu żaglowego będą m.in. Adam Nowak oraz Bartosz Stróżyński. Patronami projektu są Program III PR, National Geographic Traveler, Magazyn Przyrodniczy Salamandra i ONZ. 

Aby koncert Adama Nowak mógł się odbyć, potrzebne jest wsparcie finansowe. Artyści uruchomili zbiórkę crowdfundingową na portalu PolakPotrafi. Celem jest 30 tysięcy złotych. Zbiórka potrwa do 4 lutego 2017 roku i można znaleźć ją pod tym linkiem.