Poznański Festiwal Animator ze statusem festiwalu kwalifikującego do Oscara!

Autor: Lilia Łada/festiwal Animator, fot. archiwum
Drukuj

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator otrzymał od Amerykańskiej Akademii Filmowej status festiwalu kwalifikującego do Oscarów. Poznański festiwal jest jednym z trzech imprez z naszym kraju, które otrzymały takie wyróżnienie.

Prawo kwalifikacji do Oscarów to ogromny zaszczyt, a jednocześnie potwierdzenie faktu, że poznański festiwal reprezentuje  bardzo wysoki poziom.

- Przyznanie takiego statusu oznacza, że zdobywca Grand Prix Festiwalu Animator, Złotego Pegaza, będzie miał skróconą ścieżkę do oscarowych nominacji w kategorii Krótkometrażowy Film Animowany - tłumaczy Anna Przygocka, szefowa promocji festiwalu. - Laureat Złotego Pegaza będzie uprawniony do zakwalifikowania się do oscarowej selekcji bez standardowego wyświetlania w kinach pod warunkiem, że film w każdy inny sposób spełnia zasady Amerykańskiej Akademii Filmowej opublikowane na stronie: www.oscars.org/rules.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy festiwal filmu animowanego w Polsce i jeden z najbardziej cenionych na świecie. Jego celem jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki. To także świetna okazja do konfrontacji środowiska twórców kina animowanego z rynkiem filmowym.

Jednym z najważniejszych elementów imprezy jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, będący okazją do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko i pełnometrażowych. Do selekcji konkursowej napływają filmy ze wszystkich kontynentów, a ocenia je międzynarodowe jury.

Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji.

Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Mariola Brillowska, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raoul Servais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański.

Pierwsza edycja Animatora odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. W tym roku festiwal odbędzie się po raz dziesiąty w dniach 7-13 lipca 2017.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA