Sprawdź z domu księgę wieczystą nieruchomości

Autor: mik
Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Drukuj

Jak szybko i sprawnie zweryfikować treść księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości? Weryfikacja treści właściwej księgi wieczystej powinna towarzyszyć każdej transakcji, która związana jest z nieruchomościami. Dlaczego? Ponieważ to księga wieczysta odzwierciedla stan prawny domu, mieszkania czy gruntu, który stać się ma przedmiotem np. umowy kupna-sprzedaży.

Co znajduje się w księgach wieczystych?

Informacje w księgach wieczystych umieszczone są w czterech działach, z których dowiemy się wszystkiego o interesującej nas nieruchomości. Dział pierwszy przedstawi nam dane podstawowe – opis nieruchomości, adres, położenie i jej powierzchnię, a także prawa z nią związane (np. własność, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy użytkowanie wieczyste). Osobom zamierzającym kupić nieruchomość przydadzą się szczególnie informacje z działów drugiego i trzeciego. Drugiego, ponieważ to on wskazuje osoby uprawnione do dysponowania nieruchomością (na podstawie własności lub innych form prawnych) oraz sposób, w jaki nabyły one swoje prawa. Trzeciego, bo to w tym dziale znajdują się wpisy na temat ograniczonych praw rzeczowych (jak służebność), ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością oraz dotyczące innych praw i roszczeń (jak np. prawo pierwokupu czy dożywotniego zamieszkania). Dział ostatni zawiera wpisy związane z hipotekami.

Kiedy po zakupie nieruchomości wystąpią problemy związane z jej własnością – swoje roszczenia zgłoszą osoby inne od tych, z którymi podpisaliśmy umowę – uzasadnione wpisami i wzmiankami w księdze wieczystej, na nic zdadzą się tłumaczenia, że nie mieliśmy o nich pojęcia. Księgami wieczystymi kieruje bowiem zasada powszechnej jawności – każdy może mieć w nie wgląd. Warto więc z tego prawa skorzystać, zanim dojdzie do sfinalizowania transakcji.

Elektroniczne księgi wieczyste

W 2003 roku rozpoczęła się informatyzacja ksiąg wieczystych. Nowe księgi zakładane są i prowadzone od tego czasu zazwyczaj już w wersji elektronicznej, a pozostałe były systematycznie digitalizowane. W 2010 roku – dzięki decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości – uruchomiony został serwis udostępniający księgi wieczyste, w którym znaleźć można wiarygodne informacje dotyczące nieruchomości. Warunkiem jest jednak znajomość numeru właściwej księgi wieczystej.

Zdecydowanie więcej możliwości daje jednak serwis Ksiegi-wieczyste-online.pl, współpracujący z Podsystemem Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych i zapewniający rzetelne informacje. Nowoczesny i przyjazny interfejs, dodatkowe funkcjonalności (pobieranie ksiąg w formacie PDF i drukowanie) to tylko część atutów portalu. Główną zaletą jest możliwość wyszukiwania potrzebnej księgi nie tylko po jej numerze, ale także po adresie lub numerze działki.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA