Jakich błędów nie popełniać przy zakupie mieszkania?

Autor: mik
REKLAMA
Drukuj

Wizja zamieszkania w nowym mieszkaniu jest tak ekscytująca, że większość osób jak najszybciej pragnie podpisać umowę zakupu nie zwracając uwagi na liczne detale. Większość ofert wydaje się być na tyle atrakcyjna, że skutecznie przesłania rzeczywistość, zanika gdzieś trzeźwe myślenie. Jakich błędów należy unikać w trakcie zakupu nowego mieszkania, co trzeba zrobić by cała transakcja została przeprowadzona profesjonalnie?

Emocje i pośpiech – kiepscy doradcy

Nie trzymanie na wodzy emocji, brak chłodnej głowy w procesie zakupu mieszkania, a do tego pośpiech to poważne błędy których należy unikać.

  • Po pierwsze bezmyślne ufanie przekazom reklamowym związanym z ofertami nowych mieszkań. Hasła typu ostatnie lokale w super niskich cenach skutecznie oddziałuje na wielu nabywców.
  • Po drugie nie sprawdzenie, jak do oferty przygotowanej przez dewelopera ma się stan faktyczny inwestycji, nie tylko mieszkanie, budynek ale i cała okolica.
  • Po trzecie brak analiz związanych z dodatkowymi elementami wpływającymi na komfort późniejszego życia. Infrastruktura miejska, infrastruktura handlowa i usługowa.

Naturalnie są miejsca które pozwalają dokładnie określić wszystkie za i przeciw w ramach danej inwestycji, łatwo można sobie sprawdzić liczne detale, elementy różnych inwestycji, np. tutaj w prosty sposób da się wyszukać i sprawdzić praktycznie wszystkie informacje związane z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi w całym kraju.

Koszty rzeczywiste związane z zakupem i adaptacją mieszkania

To że cena za metr kwadratowy wynosi tyle, nie oznacza, iż transakcja kupna mieszkania zamknie się w konkretnej kwocie. Koszmarny błąd który dotyka wielu nowych właścicieli nieruchomości. Jakie dodatkowe koszty zostaną poniesione, co należy dokładnie skalkulować przed podejmowaniem ostatecznych decyzji, podpisywaniem umów?

  • Odpis aktu notarialnego według stawek notariuszy.
  • Do tego taksa notarialna, ustalana od wartości nieruchomości i minimalna opłata to 100 zł, natomiast przy średniej wielkości mieszkaniu taka taksa może wynosić około 1000 zł.
  • Kolejny koszt to otwarcie księgi wieczystej, wydatek 60 zł i wpis prawa własności do księgi wieczystej czyli 200 zł.
  • To jednak nie koniec kosztów bo wsparcie zakupu mieszkania kredytem powoduje dodatkowe opłaty. Większość osób inwestujących w nowe mieszkanie bierze kredyt, dlatego trzeba liczyć się z prowizją z tytułu przyznania kredytu (około 2% jego wartości).
  • Dodatkowo banki każą skorzystać z dodatkowych usług jak założenie konta, karta kredytowa.
  • Mieszkanie należy jeszcze przygotować do zamieszkania. Aranżacja wnętrz plus zakup wyposażenia, tanio nie jest.

Koszt eksploatacji nowego mieszkania

Własne cztery kąty to świetna sprawa ale przy podejmowaniu decyzji o zakupie mało kto zastanawia się nad tym jak kształtować się będą koszty życia związane z opłatami za różne media. Najważniejsza sprawa to sprawdzenie systemów grzewczych w danej inwestycji, w jaki sposób będzie dostarczane ciepło, ile może to kosztować w skali roku. Prawidłowy wybór operatora energii czy też świadomość kosztów związanych z wodą.

Nie czytamy umów!

Dość powszechna praktyka Polaków. Niezależnie czy mowa o zakupie pralki na raty czy też nowego mieszkania. Mało kto zajmuje swoją głowę takimi sprawami jak dokładne analizowanie umów, a to ogromny błąd. Należy zawsze dokładnie sprawdzić wszystkie punkty umowy przedłożonej przez dewelopera. Należy mieć świadomość tego jakie klauzule nie mogą być zawarte w tego typu dokumentach, a informacje o tym można zdobyć choćby w UOKiK. Nie należy również śpieszyć się z podpisywaniem dokumentów. Jeżeli nie jesteśmy pewni to warto zaangażować radcę prawnego, prawnika by wszystko nam sprawdził.

Sprawdzić dokładnie dewelopera

Błędem wielu kupujących jest brak dokładnego sprawdzenia inwestora, dewelopera. W dobie Internetu nie ma najmniejszych problemów z tym by prześledzić historię danej firmy budowlanej, analizować wykonane przez niego inwestycje, sprawdzić wiele faktów. Prawo nakłada na deweloperów prowadzenie rachunków powierniczych czyli trzymanie środków klientów przeznaczonych na zakup mieszkania na specjalnych kontach. To oczywistość jednak wymaga sprawdzenia.

Dokładny odbiór mieszkania

Protokół odbioru mieszkania to dokument który podpisuje właściciel i stwierdzający, iż wszystko jest przygotowane zgodnie z umową, nie ma żadnych usterek, błędów. Wiele osób coś takiego podpisuje bez zastanowienia, a później zaczyna się walka z deweloperem bo ściany krzywe, bo tynk źle wykonany, bo instalacja elektryczna kiepsko założona. Przykładów cała masa, a późniejsza walka o swoje prawa może być długa i niezwykle wyczerpująca. Dlatego przed obiorem mieszkania warto skorzystać z pomocy specjalistów którzy mają doświadczenie, posiadają odpowiednie sprzęty, którzy dokładnie sprawdzaj każdy metr kwadratowy mieszkania. Taka usługa nie jest droga, w dużych miastach ceny zaczynają się od 200 zł i zależą od wielkości metrażu. Warto zainwestować te kilkaset złotych aby później nie tracić czasu na batalie związane z naprawami czy wymianami

Autor artykułu
Więcej ciekawych porad dotyczących zakupu nowych nieruchomości znajdziesz tutaj:: https://nowe-nieruchomosci.pl
REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA