Zarządzanie produkcją w finansach i księgowości - poznaj narzędzia, które usprawnią Twoja pracę

Autor: mik
Drukuj

W dzisiejszych czasach coraz trudniej wyobrazić sobie pracę firmy działającej na dużą skalę bez wykorzystania systemów ERP (enterprise resource planning). Systemy te obecne są w praktycznie wszystkich sferach działalności firmy, niezależnie od tego, czy chodzi o planowanie biznesowe, zarządzanie produkcją, czy też finanse i księgowość. Mimo że wywodzą się z systemów MRP II, które stworzono głównie z myślą o zarządzaniu zasobami materialnymi, inne działy w strukturach firm szybko odkryły oferowane przez nie zalety.

Ewidencjonowanie

Zarówno w Polsce, jak i praktycznie na całym świecie, wszelkie operacje przeprowadzone w ramach działalności gospodarczej muszą być ewidencjonowane. To zadanie spoczywa na księgowych, którzy muszą dbać nie tylko o kompletność, ale również poprawność wpisów do ewidencji i ich zgodność z faktycznym stanem rzeczy. Jeśli w tym obszarze pojawiłyby się jakiekolwiek nieprawidłowości, to po kontroli ze strony organów państwowych na przedsiębiorstwo zostałyby nałożone wysokie kary - dlatego dokładność i znajomość zasad jest tu niezwykle ważna. Ludzie są jednak omylni, a nawet najbardziej doświadczeni księgowi popełniają błędy. Systemy ERP są jednak w stanie zdjąć z nich dużą część obowiązków związanych z zarządzaniem produkcją.  Przykład: ewidencja sprzedaży może odbywać się automatycznie i bez ryzyka pominięcia czegokolwiek. Dotyczy to zresztą nie tylko sprzedaży, ale również zakupów, których dokonuje firma. Do dyspozycji księgowych pozostaje wiele narzędzi często dostępnych za naprawdę niewielką opłatą.

Planowanie budżetu

Tego typu programy okażą się również niezwykle przydatne podczas planowania budżetu. Pozwalają między innymi efektywnie zorganizować system wypłat i premii dla pracowników, zabezpieczyć środki na ewentualne naprawy czy inwestycje oraz określić planowany zysk. Niezwykle przydatna okaże się tu zdolność systemów ERP do błyskawicznego gromadzenia i przetwarzania praktycznie nieograniczonej liczby danych. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopracować procedury i stworzyć prognozy które będą miały bardzo duże pokrycie w rzeczywistości. Narzędzie to nie tylko umożliwia poprawienie efektywności bieżącej działalności firmy, ale również usprawnienie jej rozwoju. Systemy zaawansowanego planowania (APS - Advanced Planning System) są w stanie (z uwzględnieniem ogromnej ilości zmiennych) przewidzieć naszą finansową sytuację na kilka lat do przodu.

Finanse jako podstawa zarządzania materiałowego

Odpowiednie rozlokowanie środków finansowych gwarantuje również efektywne gospodarowanie zasobami niepieniężnymi – maszynami, surowcami etc. Tylko dzięki zabezpieczeniu odpowiedniej ilości środków możemy zagwarantować sobie brak problemów w przypadku np. awarii maszyny kluczowej dla procesu produkcyjnego lub konieczności szybkiego zwiększenia mocy produkcyjnych ze względu na nieprzeciętny popyt. Systemy ERP pozwalają skorzystać z nadarzających się okazji i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdarzeń, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA