Rynek pracy – jak wygląda sytuacja osób po 50-tce?

Oferujemy zatrudnienie w młodym zespole, poszukujemy młodych i ambitnych. Przyjmiemy studentów lub absolwentów. Interesują nas emeryci lub renciści na pół etatu. Czy nie tak bardzo często wyglądają ogłoszenia na stanowiska, na które chcesz aplikować? Jesteś po 50-tce i czujesz, że osoby w twoim wieku są pomijane na rynku pracy? Przyjrzyjmy się temu, jak aktualnie wygląda sytuacja osób 50+.

Czego obawiają się pracodawcy?

Jedną z najczęstszych obaw, które pojawiają się w stosunku do pracowników po tzw. 50-tce, jest duża częstotliwość podejmowania zwolnień lekarskich. Zatrudniający obawiają się mniejszej wydajności u pracowników w tym wieku. Kolejną blokadę może stanowić brak obeznania z nowymi technologiami, z którymi młode osoby zazwyczaj są bardzo dobrze zaznajomione. Często osoby te nie posiadają również znajomości języka obcego. 

Blokada u samego pracownika

Nierzadko problem dotyczący podjęcia pracy przez osoby po 50-tce jest związany bezpośrednio z osobami zainteresowanymi zatrudnieniem. Wielu pracodawców oraz pracowników współpracujących z osobami z tejże grupy zwraca uwagę na fakt, iż osoby te nie chcą podnosić swoich kwalifikacji, wymawiając się wiekiem. Ponadto można u nich zaobserwować bierne podejście do wykonywanych obowiązków, związane z oczekiwaniem na emeryturę. Różnica pokoleniowa wykazuje także szereg nieporozumień pomiędzy starszymi pracownikami, a np. młodymi kierownikami, czy też ogólnie młodszą kadrą.  Zdarza się często, że osoby te narzucają swoje zdanie młodszym kolegom.

Szukając pracy…

Przyglądając się dokładnie grupie osób będących po 50-tym roku życia i poszukujących pracy, możemy zauważyć  iż często odrzucają one oferty pracy, które nie są związane bezpośrednio z ich zawodem. Pamiętajmy, że rynek pracy na przestrzeni czasu zmienia się i proces ten wymusza i na nas konieczność zdobywania innych, nowych kwalifikacji. Nie należy się tego obawiać, a wręcz przeciwnie w miarę możliwości podjąć wyzwanie. Inną, częstą sytuacją jest fakt, że poszukujemy pracy wyłącznie w okolicy miejsca zamieszkania. Nie należy odrzucać ofert pracy w firmach, które są nieco dalej położone. Warto dojechać do miejsca pracy, gdzie zyskujemy przedłużenie zatrudnienia oraz zdobywamy nowe doświadczenia. Nie odrzucajmy także umów innych niż umowa o pracę. To również częsty błąd, który powoduje że eliminujemy sami swoją kandydaturę w procesie rekrutacji.

Szansa na zatrudnienie  za granicą

Osoby po 50-tym roku życia mają szansę zatrudnienia również za granicą. Wiedzą, doświadczeniem zawodowym i wykształceniem idealnie pasują do oczekiwań pracodawców. Jedynym, co może dyskwalifikować osoby po 50., jest brak znajomości języka obcego. Na tym warto popracować!

https://carework.pl/

//