Wykaz organizacji pożytku publicznego. Komu można przekazać 1% podatku?

Autor: UM Poznań Departament Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego
REKLAMA
Drukuj

Na stronie Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego opublikowano wykaz Organizacji Pożytku Publicznego, którym można przekazać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 rok.

Jeśli organizacja pozarządowa działa na rzecz dobra społecznego w przynajmniej jednym z opisanych w ustawie obszarów, to prowadzi działalność pożytku publicznego, jednak między taką organizacją a organizacją posiadającą status organizacji pożytku publicznego (OPP) jest istotna różnica. Organizacja posiadająca status OPP to organizacja pozarządowa, która prowadzi działalność pożytku publicznego nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata i cały swój dochód przeznacza na tę działalność, a Krajowy Rejestr Sądowy potwierdził spełnienie przez nią koniecznych do uzyskania statusu OPP warunków określonych w ustawie (m.in. posiadanie kolegialnego organu kontroli lub nadzoru). Organizacja posiadająca status OPP ma prawo do otrzymania 1% podatku dochodowego brutto od osób fizycznych.

Należy zatem pamiętać, że każda oragnizacja pożytku publicznego to organizacja pozarządowa, ale nie każda organizacja pozarządowa to organizacja pożytku publicznego.

Wykaz organizacji można znaleźć na stronie www.pozytek.gov.pl w zakładce "Baza OPP/Wykaz"

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA