Odśnieżanie dachów - obowiązek zarządców budynków

Autor: mik
REKLAMA
Drukuj

Co najmniej 1000 złotych kary może zapłacić właściciel lub zarządca budynku na którego dachu zalega śnieg. Grzywna ta potrafi wzrosnąć nawet do wartości kilkuset stawek dziennych, jeżeli nieodśnieżenie dachu mogłoby spowodować poważne uszkodzenie konstrukcji budynku!

Ile waży śnieg?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć biały puch zalegający na ulicach czy dachach domów może się wydawać bardzo lekki, to warto pamiętać o tym, że ciężar śniegu (wyrażany jako nacisk na metr kwadratowy powierzchni), może dosyć znacznie się zmienić w zależności choćby od miejsca w którym leży. W jaki sposób obliczyć ciężar śniegu zalegającego na budynku?

Po pierwsze, waga śniegu w dużym stopniu zależy od długości jego zalegania na dachu. Specjaliści zastrzegają, że średni ciężar śniegu potrafi się zmienić nawet czterokrotnie: od 1 kN/m3  do nawet 4 kN/m3 . Te różnice zależą głównie od tego, jak dawno temu spadł śnieg - na tej podstawie wyróżnia się śnieg świeży, osiadły, a także stary czy mokry. Warto pamiętać, że już kilka godzin po opadach waga świeżego śniegu może wzrosnąć nawet dwukrotnie, by w ciągu kolejnych tygodni osiągnąć pułap nawet 4 kN na metr sześcienny.

Co w praktyce oznaczają te wartości? Zgodnie z powyższymi wartościami stwierdzić można, że jeden metr kwadratowy śniegu może osiągnąć ciężar nawet 50 kilogramów! Co gorsza, waga może znacznie wzrosnąć, choćby pod wpływem wahań temperatury. Bardzo często zdarza się, że chwilowe ocieplenie powoduje topnienie śniegu, ale gdy tylko przyjdzie ponowne ochłodzenie, woda powstała w wyniku stopienia śniegu zamarznie ponownie, znacznie zwiększając ciężar pokrywy śniegowej!

Aby móc obliczyć orientacyjny ciężar śniegu zalegającego na dachu, warto także pamiętać o innych czynnikach, takich jak choćby wysokość danego miejsca nad poziomem morza czy choćby lokalizacja budynku. Polska została podzielona na cztery oddzielne strefy obciążenia śniegiem - spodziewane obciążenia dachów w niektórych regionach wynoszą nawet 120 kN metr sześcienny! Największe wartości obciążenia śniegiem występują choćby w północno-wschodniej Polsce (słynny trójkąt Białystok-Olsztyn-Suwałki), ale także w górach. Z kolei najmniejsze obciążenie białym puchem notuje się w zachodniej części kraju, czyli choćby okolice Zielonej Góry czy Wrocławia.

 

Dlaczego warto odśnieżać?

Odśnieżanie dachów jest ważne nie tylko dlatego, że tak mówią przepisy. To także kwestia bezpieczeństwa! Biały puch zdecydowanie budzi pozytywne skojarzenia u większości osób, ale koniecznie należy pamiętać o tym, że takie obciążenie może być wręcz niebezpieczne dla konstrukcji budynku! Innymi słowy, nadmiar śniegu na dachu w skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do jego zawalenia się. Z tego powodu warto zadbać o regularne odśnieżanie.

Biorąc pod uwagę konstrukcję, wyróżnić można dwa rodzaje pokryć dachowych - dachy płaskie (nachylenie max. 20%) oraz dachy strome (nachylenie powyżej 20%). Wśród Polaków dosyć powszechne jest przekonanie, że odśnieżania wymagają jedynie dachy płaskie, których konstrukcja uniemożliwia samoistne usunięcie się śniegu. Faktycznie, w przypadku dachów płaskich jedyną sytuacją gdy śnieg zniknie samoistnie jest jego rozmarznięcie, dlatego zarządca budynku musi zadbać o regularne pozbywanie się pokrywy śniegowej. Warto jednak przy okazji pamiętać, że dachy strome również powinny być odśnieżane!

Kiedy należy rozpocząć odśnieżanie? Przede wszystkim, właściciel budynku musi znać wartości dopuszczalnego obciążenia konstrukcji śniegiem. Taka wiedza pozwoli na określenie czy i kiedy niezbędne będzie usunięcie białej pokrywy z powierzchni dachu.

Czy można odśnieżać samemu?

Mogłoby się wydawać, że odśnieżanie dachu nie jest trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku dachów płaskich. Niestety, statystyki mówią co innego - ryzyko poślizgnięcia się lub upadku ze śliskiej powierzchni jest spore, nie mówiąc już o prawdopodobieństwie poważnych urazów. Odśnieżanie dachów należy koniecznie powierzyć profesjonalnym firmom - zyskuje się w ten sposób pewność, że śnieg rzeczywiście zostanie usunięty z  powierzchni pokrycia dachowego.

Co właściciel budynku może zrobić we własnym zakresie? Obok usunięcia śniegu wokół posesji (umożliwiając przejście), warto także zadbać o usunięcie sopli zwisających z dachu. Choć mogą wydawać się mało groźne, to należy pamiętać, że w razie oderwania się stanowią poważne niebezpieczeństwo dla przechodniów!

 

Podsumowanie

Odpowiednie oczyszczenie dachu z pokrywy śnieżnej to nie tylko wymóg prawa, ale też działanie zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Nie wolno dopuścić, by gruba pokrywa śniegowa zbyt długo zalegała na dachu budynku, bo znacznie osłabia to jego konstrukcję!

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Alpinist Clean (WWW: http://alpinist-clean.pl)

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA