Dzieci niepełnosprawne w systemie edukacji

“Dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – problem czy wyzwanie?”- pod takim hasłem odbyła się konferencja zorganizowana przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz poznańskie szkoły i placówki specjalne. Konferencja skierowana była głównie do dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkół ogólnodostępnych.

Podczas dwudniowej konferencji, która odbyła się 6. i 7. grudnia br. zaproszeni do udziału prelegenci przekazywali zgromadzonemu w Bramie Poznania ICHOT audytorium wiedzę dotyczącą metod pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Inicjatywa podzielenia się wiedzą i umiejętnościami pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z nauczycielami, pedagogami, psychologami szkół ogólnodostępnych wypłynęła ze środowiska dyrektorów  poznańskich szkół specjalnych – mówiła Renata Jocz, Kierownik II Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Mariusz Wiśniewski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, prof. dr hab. Anna Brzezińska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Przemysław Alexandrowicz – Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania oraz Andrzej Białas – Dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania – Jacka Jaśkowiaka i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – Elżbiety Leszczyńskiej. O tym jak istotny, z punktu widzenia poznańskich szkół, jest problem dostosowania programu nauczania do uczniów niepełnosprawnych mówił Mariusz Wiśniewski, który powitał zgromadzonych gości – Wymiana wiedzy, doświadczeń, tego jak mówić do dziecka, jak starać się w pewien sposób prowadzić jego ścieżkę edukacyjną, uwzględniając wszystkie jego problemy i potrzeby, jest szalenie ważna.

Zgromadzeni na sali pedagodzy mogli usłyszeć o aspektach  prawnych orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dowiedzieli się jak pracować z uczniami o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej, ruchowej i psychospołecznej. O szczególnej roli pracowników systemu oświaty w swoim przemówieniu wspomniała prof. dr hab. Anna Brzezińska, która powiedziała – Każde dziecko potrzebuje wczesnego wspomagania, więc Państwo jako specjaliści jesteście zobowiązani do pracy z rodzicami dzieci, opiekunami, specjalistami, którzy pracują z dzieckiem, żeby Ci ludzie też mieli świadomość co należy robić i jak pomagać. Jeśli nie zobaczymy w podopiecznych kogoś, kim oni mogliby być za parę lat, to nam zacznie brakować sił i poczucia sensu, żeby robić to, co robimy.

Na tym jednak inicjatywa poznańskich urzędników i pedagogów się nie kończy, ponieważ organizatorzy konferencji pragną poszerzyć ofertę dotyczącą tematyki osób niepełnosprawnych w szkolnictwie, kierując ją w dalszej kolejności do rodziców. Jak przekonuje Renata Jocz – Bardzo istotna jest informacja dla rodzica, żeby on wiedział, gdzie może znaleźć wsparcie, oraz w jakiej placówce ma szukać odpowiedniej formy kształcenia. To on ostatecznie decyduje o wyborze szkoły dla dziecka. Zorganizowanie tego typu konferencji planujemy na przełomie lutego i marca przyszłego roku.