Obchody wprowadzenia stanu wojennego w Poznaniu

Już niedługo 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu zaprasza na obchody w swoich  oddziałach, przypominając o wydarzeniach z tamtego okresu.

W sobotę, 10 grudnia o godzinie 14.00 w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 56 (ul. św. Marcin) odbędzie się spotkanie z Janem Kołodziejskim. W latach 1981-1989 był on fotoreporterem poznańskiej opozycji, jest także autorem największego zbioru zdjęć dokumentujących działalność Solidarności w regionie. Na spotkaniu, fotoreporter i dokumentalista opowie o wydarzeniach w Poznaniu w latach 80. oraz w jaki sposób robił zdjęcia w czasie trwania stanu wojennego.

W niedzielę, 11 grudnia w godzinach 10.00 – 15.00 na Cytadeli, na placu przed Muzeum Uzbrojenia pojawią się posterunki oraz rekonstruktorzy w mundurach MO i Wojska Polskiego z grudnia 1981 roku. Będzie to szczególnie duża atrakcja dla młodych ludzi, którzy chcieliby dowiedzieć się jak patrolowane były ulice w stanie wojennym.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku przygotowało wystawę plenerową “Kopalnia strajkuje… – strajk i pacyfikacja Kopalni ‘Wujek’ 13-16 grudnia 1981 roku”, którą można oglądać do 21 grudnia.

Dodatkowo, 20 grudnia (wtorek), o godzinie 17.00 Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku zaprasza na spotkanie z Robertem Nawratem, który był świadkiem wydarzeń w kopalni “Wujek”. Na spotkaniu pojawi się także Janina Lenart, która opowiadać będzie o Zenonie Zającu z Wielkopolski, który był jedną z dziewięciu ofiar pacyfikacji kopalni.

Udział we wszystkich spotkaniach organizowanych przez Wielkopolskiego Muzeum Narodowe jest bezpłatny.