“Cudze chwalicie, swego nie znacie” – uczniowie poznańskich szkół zwiedzili Wielkopolskę

Poznańscy uczniowie mogli przekonać się, że Wielkopolskę warto doceniać. Dzięki dziesiątej edycji Cyklu Warsztatów Historyczno-Krajoznawczych dla Dzieci i Młodzieży zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania młodzież mogła dokładniej poznać nasz region.

W ramach tej edycji odbyło się 20 warsztatów, w tym 5 wycieczek autokarowych. Uczniowie pojechali w tym roku do Gołuchowa, Kórnika i Nowego Tomyśla, a także Jaracza i Ostrowa Lednickiego. Jeśli chodzi o Poznań, zorganizowaliśmy wycieczki m.in. do Katedry, Muzeum Archeologicznego i Nowego Zoo. Uczniowie mogli także na własne oczy przekonać się jak funkcjonuje Komenda Miejska Policji, jednostka Straży Pożarnej oraz odbyć wycieczkę po Stadionie Miejskim – podsumował Krzysztof Gmerek, koordynator projektu.

W tegorocznej edycji udział wzięło 662 uczniów z 27 szkół, którzy na własne oczy mogli przekonać się o pięknie wielkopolskich zabytków i docenić perły rodzimej architektury. Podsumowanie jubileuszowej X odsłony odbyło się 26 listopada br. w Sali Białej Urzędu Miasta. Na wyjątkowy charakter gali wpłynęło połączenie Jubileuszy, jakie Towarzystwo w tym roku obchodzi: 80-lecia Konkursów Historycznych dla Dzieci i Młodzieży oraz 10-lecia Warsztatów Edukacyjnych. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz miejskich, rodzice oraz dzieci, dla których głównym punktem  programu było podsumowanie konkursu na najciekawszą pracę, stanowiącą wspomnienie przeżytych w trakcie wycieczek przygód i odzwierciedlenie zdobytej wiedzy. Do konkursowych zmagań przystąpiło 65 uczniów, z czego silną reprezentację stanowili wychowankowie Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1. Jak przyznała dyrektor tamtejszej placówki, Danuta Mikołajczak – To jest niezwykle ważne, żeby o historii mówić już do tych najmłodszych. Wiedza fachowa pasjonatów, ludzi, którzy kochają to co robią, ma duży wpływ na to jak dzieci postrzegają nasze miasto i jego historię. Dumą napawa mnie to, że nasi wychowankowie znajdują czas, żeby między sportowymi zajęciami wyjść na warsztaty czy uczestniczyć w konkursie. Jest to dowód ich wielkości.

Zorganizowany cykl pozytywnie oceniają także pomysłodawcy projektu, który w tym roku przeszedł ich najśmielsze oczekiwania – Muszę przyznać, że tegoroczna edycję warsztatów oceniam bardzo dobrze. Była ona rekordowa ze względu na liczbę uczestników, która wzięła w niej udział. Zazwyczaj wahała się w granicach 530-560 uczestników, w tym roku udało się przekroczyć liczbę 600 uczniów. Nie byłoby to jednak możliwe bez wsparcia Wydziału Oświaty, który współfinansuje projekt – przyznał Krzysztof Gmerek.

Pozostaje mieć nadzieję, że zaszczepiona w młodych adeptach ciekawość okaże się inspiracją do dalszych poszukiwań i samodzielnego odkrywania przez nich uroków Grodu Przemysła, którego od tej pory z dumą nazywać będą swoją Małą Ojczyzną.