Przedszkole nr 71 całe na biało czerwono

Zwykle poznańskie dzieciaki pytane o to, z czym kojarzy im się dzień 11 listopada odpowiadają- z rogalem albo z imieninami ulicy Święty Marcin. Ale nie dzieci z Przedszkola nr 71 “Pod Topolą”. One odpowiadają głośno i wyraźnie: “z Narodowym Dniem Niepodległości”. Bo to Przedszkole Biało-Czerwone i tam takie wartości, jak ojczyzna, honor, patriotyzm mają szczególne znaczenie.

I właśnie z okazji Dnia Niepodległości przedszkolaki z Jeżyc zorganizowały uroczystość, podczas której pięknie odśpiewały wszystkie zwrotki hymnu Polski, a potem przedstawiły spektakl, przez który przewijały się wątki stricte patriotyczne. Wierszy i piosenek wysłuchiwali radni Poznania, ale też policjanci i żołnierze, bo służby mundurowe bardzo często odwiedzają przedszkole “Pod Topolą”.

Realizowaliśmy tutaj wiele projektów, w tym “Akademię Bezpiecznego Przedszkolaka”-uśmiecha się aspirant Małgorzata Tamborska z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.To wzorcowa placówka, dla której mundur jest czymś niezwykłym i dlatego współpraca układa nam się wyśmienicie.

My dzisiaj opowiemy dzieciom, dlaczego warto zostać wojskowym– mówi Paweł Lipigórski, zawodowy żołnierz. Przygotowaliśmy występ specjalnego gościa- zołnierza w pełnym rynsztunku, z twarzą umalowaną “na bojow”. Dla nas, mundurowych, służba narodowi, ojczyźnie, miastu, to nie są puste słowa, a w tak szczególnym dniu, jakim jest 11 listopada trzeba o tym pamiętać. I dobrze, że dzieci od przedszkola uczą się tych podstawowych wartości.

Zgadza się z tym zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.- Kiedy ma się cztery czy pięć lat, jest się ciekawym i otwartym na świat. Dlatego w tym okresie poprzez zabawę, ruch, aktywność można dzieciom bardzo fajnie i skutecznie zaszczepić zainteresowanie naszą historią, postaciami, które wiele dla Polski znaczą, a wreszcie patriotyzmem- i tym dużym, przez duże “P” i tym małym, codziennym polegającym na tym, że jest się zwyczajnie człowiekiem przyzwoitym.

Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta dodaje: dzieci to bardzo mądre istoty, trzeba tylko mówić do nich tym językiem, który one rozumieją. I kiedy słyszą wokół o tym, jak ważne jest dla nas godło, flaga narodowa, Święto Niepodległości, to chcą wiedzieć, dlaczego. W tym przedszkolu dowiadują się tego na bieżąco.

Lidia Dudziak, radna miasta Poznania podkreśla musimy pamiętać o tym, co zrobili dla nas, dla naszej ojczyzny nasi poprzednicy. Musimy mówić o przeszłych pokoleniach, o historii, o tym, kto i kiedy bronił Polski i dzieki komu jest ona dziś wolnym krajem. I niech to się dzieje już na poziomie przedszkola.

My naprawdę jesteśmy biało- czerwoni- uśmiecha się Marzenna Bolińska, dyrektor Przedszkola nr 71. Nasze dzieci to zagorzali kibice Lecha , to mali miłośnicy Poznania, to wielbiciele Jeżyc, o których mówimy: nasza mała ojczyzna. Stąd gościmy dzisiaj dyrektorów innych placówek oświatowych z  tej dzielnicy. Bo my silnie razem działamy i choćby to jest dla dzieci niezłym przykładem lokalnego patriotyzmu.

Stąd moja obecność tutaj- mówi Elżbieta Kirchner, dyrektor zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu. My również współpracujemy z tym przedszkolem, ale i ze Szkołą Podstawową nr 36, ze służbami mundurowymi, z lokalną społecznością. Ja również uważam, ze miłość do ojczyzny to nie frazes. tej miłości uczy się właśnie w okresie dzieciństwa i to nie przez puste słowa, tylko przez działanie, czyny, przykłady. to nie ma być nauka nahalna, przymusowa. To ma być frajda- bo ojczyzna jest piękna, ciekawa, dobra…  

A co to jest patriotyzm dla małego Maksia, przedszkolaka Spod Topoli? To, że się o Polskę troszczymy. A dla Beatki? Nasz dom i nasza flaga. A dlaczego powinno się kochać Polskę? Bo- jak mówi Pawełek-  Tutaj urodziła się mamusia, no i ja właśnie się tu urodziłem. A na dodatek- w marcu…