Poznaliśmy nowych laureatów ,,Złotego Hipolita”

W oczach kultury społecznej i obywatelskiej wyjątkowo pięknie prezentuje się Statuetka „Złotego Hipolita” – najwyższe wyróżnienie Kapituły Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Osoby, które ją otrzymują uzyskują Godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej”. Pretenduje to do postrzegania tego wyróżnienia jako niezwykle prestiżowego. Przekonaliśmy się o tym po raz kolejny 5 listopada, kiedy to poznaliśmy nowych 8 laureatów „Złotego Hipolita”.

Kapituła Towarzystwa im. H. Cegielskiego, pod przewodnictwem prof. dr. Romana  Słowińskiego, Prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu; zadecydowała o przyznaniu Statuetki „Złotego Hipolita” takim osobistościom jak: prof. Waldemar Andrzejewski, wybitny muzyk i pedagog; prof. Mieczysław Dondajewski, dyrektor i dyrygent Teatru Wielkiego w Poznaniu w latach 1978-92; Antoni Karwacki, honorowy prezes Polskiego Związku Hokeja na Trawie, związany ze środowiskiem hokeja od blisko 70 lat; Jan Kobuszewski, artysta, gwiazda Polskiej Telewizji; prof. zw dr. hab. Hanna Kocka-Krenz, wybitny historyk sztuki i archeolog, autorka ponad 130 pozycji naukowych; prof. zw. dr. hab. Wojciech Łączkowski, zasłużony polski prawnik; Jego Ekscelencja Biskup Kaliski Senior Stanisław Napierała, profesor UAM w Poznaniu; Tadeusz Sznuk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, prowadzący popularny teleturniej „Jeden z Dziesięciu”. Statuetki wraz z dyplomami wręczyli dr Marian Król, Prezydent THC i Przewodniczący Kapituły.

Pierwszą Osobistością, która jako Dar, przyjęła Statuetkę „Złotego Hipolita” była Jego Świątobliwość, Święty Jan Paweł II, Papież Polak. Akt przyjęcia Statuetki nastąpił w Watykanie, 1 sierpnia 2001 roku. Statuetkę „Złotego Hipolita” wręczył Jego Świątobliwości dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Aż do dziś „Złoty Hipolit” znalazł godne miejsce wśród 121 jego laureatów –  reprezentantów rozmaitych profesji i pasji: świata kultury, sztuki, nauki, mediów, biznesu, duchowieństwa. Wszyscy oni w trwały sposób zapisali się w świadomości historycznej i społecznej Polski i Polaków.

Kapituła jest powoływana na okres roku, zawsze w nowym składzie. Rozpatrując nominacje, jest całkowicie niezależna, a jej werdykty nie mogą być kwestionowane. Do zgłaszania kandydatur do wyróżnienia „Złotym Hipolitem” upoważnione są instytucje i osoby obdarzone mandatem społecznego zaufania oraz sami laureaci.