Jak dbać o zęby? 3 proste sposoby

Autor: MC
Drukuj

Zdrowe i ładne zęby są marzeniem każdego z nas, a nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest higiena jamy ustnej. Dbanie o zęby to nie tylko codzienne szczotkowanie czy kilka wizyt w ciągu roku u stomatologa. Jak dbać o zęby, aby były mocne i zdrowe? Oto 3 sprawdzonych i prostych sposobów.

1. Codzienna higiena jamy ustnej

To podstawa, o której wielu z nas niestety zapomina. Codzienne dbanie o zęby to przede wszystkim odpowiednie szczotkowanie. Czyszczenie zębów powinno zajmować 2-3 minuty, co najmniej dwa razy dziennie, chociaż najlepiej jeśli możemy je myć po każdym posiłku. Do wyboru mamy szczoteczki manualne lub elektryczne. Wśród szczoteczek manualnych możemy wybierać spośród trzech rodzajów twardości włosia: miękkie, średnie, twarde. Szczoteczkę najlepiej wymieniać co 3 miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swe pierwotne właściwości, włosie odkształca się i gorzej czyści zęby.

Poza dbaniem o zęby, należy pamiętać o czyszczeniu języka, na którym zbierają się bakterie tworzące osad. Wybierając szczoteczkę warto kupić taką, która posiada specjalną powierzchnie czyszczącą, przeznaczoną specjalnie dla języka. Skuteczne dbanie o zęby to także codziennie czyszczenie powierzchni międzyzębowych, do których służy nić dentystyczna, zawierająca fluor. Nitkowanie powinno odbywać się z góry na dół, aby nie ranić dziąseł. Aby zwiększyć ochronę jamy ustnej, warto również płukać ją specjalnymi płynami.

2. Regularne wizyty u dentysty

Stomatolog to osoba, która posiada ogromną wiedzę związaną z właściwą pielęgnacją zębów. Badanie stomatologiczne pozwala ocenić stan uzębienia pacjenta, a poznanie kondycji zębów pozwoli dobrać odpowiednie metody czyszczenia zębów. Dentysta nie tylko zbada nasze zęby, ale także może zalecić zmianę szczoteczki, pasty do zębów czy wprowadzi płukanki, które będą miały na celu poprawę kondycji jamy ustnej.        

- Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to nie tylko podstawowa ocena stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. To przede wszystkim podjęcie odpowiednich kroków w celu wyleczenia i ochrony zębów. Lekarz może zalecić wykonanie wypełnienia, usunie kamień (tzw. scaling), w czasie którego fale o wysokiej częstotliwości precyzyjnie kruszą i usuwają kamień z zębów i przestrzeni międzyzębowych czy wykona piaskowanie, które polega na usuwaniu osadu, gromadzącego się na powierzchniach zębów oraz między nimi – mówi Małgorzata Sas, lekarz stomatolog z gabinetu stomatologicznego w Poznaniu, NZOZ Samed Poradnia Stomatologiczna.

3. Dieta dla zębów

Zdrowe odżywianie i odpowiednia dieta to nie tylko korzyści dla figury i wyglądu. Dobrze dobrana dieta wpływa także na nasze zęby. Jeśli chcemy dbać o wytrzymałość zębów, warto dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wapnia, które w połączeniu z witaminą D będzie lepiej się wchłaniać do organizmu. Wapń znaleźć można przede wszystkim w przetworach mlecznych, jak maślanki, jogurty naturalne, twarogi czy sery, a także w orzechach, zielonych warzywach czy pełnoziarnistym pieczywie. Wody średnio i wysoko zmineralizowane także posiadają znaczną jego ilość. Dla ochrony zdrowych zębów warto wybierać także produkty posiadające fosfor, cynk, białko czy witaminy z grup A, B i C. Te składniki zawierają głównie warzywa i owoce. Jeśli chcemy zachować zbilansowaną dietę – ograniczmy spożywanie produktów bogatych w cukier, który jest najlepszym pożywieniem dla bakterii. Wystrzegajmy się takich produktów, które mocno „oblepiają” zęby, jak lizaki czy cukierki (szczególnie krówki).

Sposobów na zdrowe i ładne zęby jest wiele. Zachowując wymienione wyżej trzy, najprostsze z nich – unikniemy problemów z zębami, zachowamy ich naturalność na dłużej oraz będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA