Tak ma wyglądać poznańskie “żelazko”. Wiceprezydent zachwycony (WIZUALIZACJA)

Na początku roku publikowaliśmy wizualizacje nowego wyglądu “żelazka”, kamienicy u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza. Dziś wiadomo, że architekci wprowadzili zmiany w projekcie, przede wszystkim przywrócili budynkowi charakterystyczną wieżyczkę. Zadowolenia modyfikacją nie ukrywa wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Kamienica otrzymała charakterystyczną nazwę po Flatiron Building, wybudowanym na początku XX w. wieżowcu z Nowego Jorku. Inaczej niż w przypadku amerykańskiego odpowiednika, konstrukcja u zbiegu ulic Krysiewicza i Ogrodowej nie wzbudzała zainteresowania, popadając w ruinę.  Jako pierwsza “zniknęła” kamienica pod adresem Krysiewicza 3, a jej wyburzenie naruszyło z kolei i tak już zniszczoną strukturę “żelazka”. Zły stan budynku wymagał wyburzenia.

Pusta działka w samym centrum miasta jest atrakcyjnym kąskiem dla inwestorów. Nic więc dziwnego, że znaleźli się tacy, którzy “żelazko” postanowili odbudować. Zaangażowano przy tym pracownię CDF Architekci, jeden z najlepszych i najbardziej znanych lokalnych zespołów architektonicznych, odpowiedzialny za m.in. zespół biurowców Ubiq 34 przy Grunwaldzkiej.

Początkowo w projekcie nie uwzględniono wieżyczki, ostatnio architekci zmienili jednak decyzję. Jak podkreśla wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, zależało na tym m.in. służbom konserwatorskim.
– To jedna z zapowiadanych realizacji, które cieszą. Architekci i inwestor dołożyli wszelkich starań by odtworzyć detale architektoniczne dawnej kamienicy “Żelazka”, w tym wieżyczkę – komentuje na profilu społecznościowym wiceprezydent. – Dzięki tej inwestycji oraz sąsiedniej nowej zabudowy cały kwartał zyska, tym bardziej iż wcześniej udało się doprowadzić do skutku ciekawe realizacje u zbiegu Krysiewicza i Półwiejskiej. Jako Miasto w ramach spójnego spojrzenia na sąsiedztwo tego obszaru wywołaliśmy plany miejscowe dla Placu Wiosny Ludów oraz rejonu Piekar i pasażu Apollo. Liczymy, że będzie to także impuls inwestycyjny w kontekście planowanej wkrótce sprzedaży w przetargu terenu dawnego szpitala na Szkolnej.

Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu będzie wynosiła ok. 3350 m2 w tym: powierzchnie handlowe/usługowe na parterze o łącznej powierzchni ok. 550m2 oraz powierzchnie biurowe na piętrach 1-5 o łącznej pow. ok. 2800 m2. W dwupoziomowej hali garażowej znajdzie się 37 miejsc parkingowych do wyłącznego korzystania przez najemców biurowca.

Inwestycja ma ruszyć wiosną 2017 r.