W Poznaniu będzie ciszej?

Podczas obrad sesji Rady Miasta w dniu 18 października dyskutowano m.in. o uchwałach planistycznych oraz propozycji ograniczania hałasu w mieście.

Przegłosowane zostały uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a więc takie, które zapewnią powstanie wytycznych odnośnie wykorzystania danego terenu w przyszłości. Takich planów doczekają się więc “Dolina Krzyżanki” (między ulicą Słupską i Sianowską) i rejon ul. św. Leonarda w Poznaniu.

– Na tym terenie nie ma planu miejscowego. Do wstępnej koncepcji pogodzenia interesów osób, które boją się zabudowy okolic rzeczki Krzyżanka i osób, które jednak chcą w tym miejscu budować, przystąpiliśmy za namową Rady Osiedla – tłumaczyła Elżbieta Janus z Miejskiej Pracowni Urbanizacyjnej.

Radni uchwalili również szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Na Szańcach (okolice Cytadeli), którego mieszkańcy dość długo musieli czekać na przestrzenne decyzje, a także dla rejonu ulic Bóżniczej i Północnej w okolicach Wzgórza św. Wojciecha.

Kolejną ponadgodzinną dyskusję wywołał wśród radnych projekt uchwały w sprawie ograniczenia czasu funkcjonowania instalacji i urządzeń, których hałas może oddziaływać negatywnie na środowisko na terenie miasta.

– Chodzi głównie o sprzęt nagłaśniający imprezy czy koncerty plenerowe. Uchwała nie obejmuje działania takich urządzeń jak samochody, tramwaje, klimatyzatory czy sygnalizacja świetlna – tłumaczył zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski.

– Moim zdaniem powinniśmy taką uchwałę podejmować na przykład co pół roku na bieżąco, uwzględniając tradycyjnie odbywające się imprezy plenerowe. Przykładowo, jeśli w drugim tygodniu czerwca odbywają się Juvenalia, ta impreza byłaby wyłączona spod działania tej uchwały – twierdzi radny Michał Grześ.

Mimo wątpliwości niektórych radnych Rada uchwałę przegłosowała.

Jednogłośnie zdecydowała również o podjęciu uchwały w sprawie zaopiniowania utworzenia i prowadzenia ośrodka rehabilitacji zwierząt o nazwie “Ptasi Azyl – centrum kwarantanny i rehabilitacji ptaków dzikich” przez Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.