Ponadczasowe utwory w fenomenalnym wykonaniu Maćka Maleńczuka. "Jazz for Idiots" wkrótce w Poznaniu

Autor: fot. Maciej Maleńczuk / Facebook
REKLAMA
Drukuj

Nieobliczalny i niezwykle pracowity, bywalec wszystkich ważnych wydarzeń jazzowych, niekwestionowany koneser gatunku Maciej Maleńczuk wkrótce odwiedzi Poznań podczas trasy promującej swój najnowszy krążek „Jazz for Idiots”. Wydana w kwietniu płyta zdobyła status złotej, a sam Maleńczuk apeluje: „Nie pozwalajmy sobie na dyktaturę dyletantów. Jazz dla idiotów!”.

Zdając sobie sprawę, że jazz zabrnął w ślepą uliczkę intelektualizmu i przestał być muzyką funkcjonalną, Maciek Maleńczuk zaproponował jazz rytmiczny, nieco prymitywny (punkowy drummer!) i tak naprawdę doskonale nadający się do tańca. Oprócz zgrabnych i rytmicznych kompozycji własnych, saksofonista Maleńczuk razem ze swoim Kwintetem grają nieśmiertelne utwory dancingowe, takie jak „Le Grande Bouffe”, „Ritorno a Suriento”, „La Paloma”, „Un pettit Fleur”, „Tequilla”, „Cantare la Luna”...

Posiadający w artystycznym dorobku trzy platynowe i aż cztery złote płyty artysta wystąpi w Poznaniu z wybitnymi muzykami młodego pokolenia, Przemkiem Sokółem na trąbce, Karolem Ludewem na perkusji, Darkiem Tarczewskim i Andrzejem Laskowskim na basie. Sam Maleńczuk również i tutaj śpiewa, lecz nie jest to główną osią występu - tą jest muzyczna funkcjonalność, użytkowość, coś, co jazz utracił, przestając być potrzebnym. Stąd również tytuł koncertu, "Jazz for Idiots".

Winą jazzmanów jest intelektualizm i scholastyczne wyrafinowanie, które skutecznie odsunęło szeroką widownię, twierdzi artysta. Nie ma tego w „Jazz for Idiots”, jest za to pewien pierwotny zgrzyt i dużo rytmu i - co nie bez znaczenia – nie trzeba być koneserem a wręcz "można i trzeba być idiotą".

Maleńczuk wystąpi z „Jazz for idiots” 22 listopada o godz. 19.30 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Bilety na koncert dostępne są na platformie Ticketpro lub KupBilecik.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA