Najbogatsze miasta w Polsce. Poznań na drugim miejscu

Poznań jest drugim, zaraz po Warszawie, najbogatszym miastem w Polsce. Oznacza to, że poznaniacy zarabiają więcej niż mieszkańcy innych dużych miast. Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają silną pozycję stolicy Wielkopolski na gospodarczej mapie kraju.

Z opublikowanego przez GUS raportu wynika, że Poznań jest drugim najbogatszym miastem w Polsce. W specjalnym opracowaniu analitycy zestawili ze sobą wartości wytworzonego w poszczególnych województwach i miastach Produktu Krajowego Brutto w roku 2014.

Gospodarka Poznania jest jedną z najsilniejszych w kraju. W 2014 roku wielkość produktu krajowego brutto na mieszkańca wyniosła tu 89 tys. zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w kraju. Lepsza od Poznania jest tylko Warszawa. Wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w stolicy wyniosła aż 131 tys. złotych, czyli prawie trzykrotnie więcej niż średnia krajowa (44,6 tys. złotych).

Wysoka wartość PKB w przeliczeniu na mieszkańca potwierdza, że Poznań jest miastem zamożnym, które dobrze sobie radzi z wyzwaniami rozwoju gospodarczego. Stolica Wielkopolski od lat utrzymuje wysoką drugą pozycję w rankingu najlepiej rozwiniętych ośrodków gospodarczych w kraju.

Siłą gospodarki Poznania są małe i średnie przedsiębiorstwa. Miasto może się też pochwalić jednym z najniższych poziomów bezrobociem w kraju. Głównym źródłem dochodów jest działalność usługowa, w której pracuje ponad 78% zatrudnionych.