Wolontarusze i pedagodzy będą edukować poznaniaków na temat HIV i dopalaczy

W niedzielę, 25 września na ulicach Poznania będzie można spotkać wolontariuszy i pedagogów edukujących mieszkańców w zakresie profilaktyki HIV i dopalaczy. Akcja zostanie przeprowadzona w ramach kampanii społeczno-informacyjnej “Owoc (nie)zakazany”.

Kampania społeczna “Owoc (nie)zakazany” to projekt, który ma na celu redukcję szkód oraz przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym poprzez poszerzenie świadomości na temat zagrożeń i konsekwencji jakie wynikają z zażywania substancji psychoaktywnych. Celem jest także przeciwdziałanie inicjacji narkotykowej wśród młodzieży i dorosłych. Ponadto, organizatorzy akcją chcą przedstawić korzyści wynikające z wykonywania anonimowych testów na obecność wirusa HIV.

W ramach kampanii w niedzielę, 25 września od godz. 11:00 do godz. 15:00 trzy grupy wolontariuszy przemaszerują ulicami miasta Poznania, zmierzając w stronę Starego Rynku. Uczestnicy marszu będą wyróżniać się kolorowymi koszulkami, na których przechodnie zobaczą hasła nawiązujące do tematyki kampanii.

W celu zachęcenia poznaniaków do interakcji wolontariusze wręczą im tzw. pakiet informacyjno-edukacyjny, w którym znajdą instrukcję jak i gdzie można wykonać badanie na obecność wirusa HIV, a także podstawowe informacje, w jaki sposób rozpoznać czy człowiek jest pod wpływem dopalaczy oraz jak reagować i gdzie zwrócić się o pomoc.

Akcja skierowana jest do mieszkańców Poznania w wieku od 15 do 35 lat i ma zachęcić do wykonywania anonimowych testów na obecność wirusa HIV oraz budować świadomość odnośnie problemów wynikających z popularyzacji środków psychoaktywnych.

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Pedagogów Społecznych Riposta, które działa w nurcie pedagogiki społecznej, wykorzystując metod streetworkingu, czyli pracy bezpośrednio w środowisku adresatów, gdzie najważniejszy jest kontakt indywidualny z podopiecznymi, oparty na wzajemnej akceptacji, szacunku i zaufaniu.