Jak pozbyć się zgagi?

W obecnych czasach wielu ludzi zaniedbuje swoje zdrowie. Jest to związane z szybkim stylem życia oraz szerokim dostępem do różnorodnych środków, które nie działają pozytywnie na nasz organizm. Ponadto, ludzie nie dbają o to co jedzą, przez co ich organizmy są źle odżywione, co w gruncie rzeczy skutkuje większością schorzeń, w tym pojawieniem się chorób cywilizacyjnych, jak: otyłość, cukrzyca czy choroby wieńcowe. Bardzo dobrze znaną dolegliwością jest też zgaga. Czym jest i w jaki sposób można spróbować z nią walczyć?

Objawy zgagi

Zgaga objawia się paleniem w gardle oraz przełyku. Często pojawia się po jedzeniu, czasem jest objawem długotrwałego głodu. Palenie to jest powodowane przez kwas żołądkowy, który wydostaje się z żołądka i dostaje się na ścianki przełyku. Te nie są wyposażone w błonę śluzową, która niweluje działanie kwasu żołądkowego, dlatego czujemy palenie. Jakie są przyczyny zgagi?

Przyczyną zgagi zawsze jest kwas żołądkowy. Może on znaleźć się w przełyku na dwa sposoby. Pierwszą przyczyną jest refluks żołądkowy. Refluks polega na tym, że zwieracz, który zaciska przełyk w celu uniemożliwienia przedostania się treści żołądkowej, jest zbyt luźny, przez to co jakiś czas kwas żołądkowy, który jest kwasem solnym HCL, dostaje się na ścianki przełyku. Te nie mają żadnej ochrony, która niweluje działanie kwasu, dlatego czujemy palenie w przełyku.

Nadkwasota polega na zbyt dużej produkcji kwasu żołądkowego przez organizm. Może być powodowana między innymi przez zbyt cienką warstwę błony śluzowej, pokrywającej ściany żołądka. Często do nadkwasoty dochodzi przez zbyt długie stosowanie antybiotyków. W ten sposób można doprowadzić do zniwelowania flory bakteryjnej żołądka, która pełni istotną rolę w poprawnym funkcjonowaniu tego organu.

Jak poznać przyczynę zgagi

W jaki sposób można sprawdzić co jest przyczyną zgagi? Istnieje pewien prosty sposób, który może wskazać źródło problemu. Nie jest to oczywiście bardzo precyzyjny pomiar, jednak daje pewne światło na sprawę. Najlepszym wyjściem będzie badanie laboratoryjne, jednak często trzeba długo czekać, poza tym nie wszyscy lekarze chcą je przeprowadzać. W jaki sposób można zatem przeprowadzić test? Należy po przebudzeniu wypić mieszaninę wody z sodą oczyszczoną. Do roztworu należy użyć połowy szklanki letniej wody oraz połowy łyżeczki sody. Sodę oczyszczoną rozpuszczamy w wodzie, a następnie taki roztwór pijemy. Po wypiciu należy zmierzyć czas, po którym nam się odbije. Optymalny czas to od 40–90 sekund. Jeżeli odbicie nastąpi wcześniej, można podejrzewać nadkwasotę. W przypadku kiedy odbicie nastąpi później lub w ogóle, należy podejrzewać zbyt niskie zakwaszenie żołądka. Ważną kwestią jest, aby nie mylić zakwaszenia żołądka z zakwaszeniem organizmu, ponieważ są to dwie całkowicie oddzielne kwestie.

Leczenie zgagi

Farmaceutyczne leczenie zgagi nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Sposoby na zgagę bywają różne. Lekarze często przepisują leki, które blokują wytwarzanie kwasu żołądkowego, co w efekcie skutkuje nietrawieniem pokarmu. Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną zgagi jest nadkwasota, sprawa jest dość zagmatwana, gdyż powodem może być chociażby zbyt małe nawodnienie organizmu. W tym celu warto zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz uzupełnienie witamin oraz mikroskładników. Ponadto warto zainwestować w dobry probiotyk, jeżeli w ostatnim czasie stosowano antybiotyki lub inne leki, w dużej ilości. W przypadku kiedy podejrzenia padają na refluks, należy zastanowić się nad zakwaszeniem żołądka. W tym celu można przed posiłkiem wypić napar z gorzkich ziół lub połowę szklanki wody zmieszanej z octem jabłkowym. W przypadku octu jabłkowego, optymalną ilością są dwie łyżki, jednak w przypadku uczucia bólu brzucha należy zacząć od jednej.

Więcej informacji na temat leczenia zgagi, na stronie: http://zgaga.eu/zgaga/leczenie-zgagi/

//