Park (ing) Day Poznań 2016

Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Centrum Informacji Miejskiej zorganizowało wydarzenie Park (ing) Day Poznań 2016. 17 września wspólnie z innymi instytucjami kultury stworzony został  PAS KULTURY na ul. Ratajczaka!

Ponad 30 miejsc parkingowych zostało zajętych na Park (ing) Day w Poznaniu

Poznańskie ulice nabierają rumieńców i nowych funkcji. W sobotę, 17 września, sprawdziliśmy jak przyjemnie można spędzić czas w centrum Poznania, wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i innymi mieszkańcami, na ponad 40 miejscach parkingowych. Malta Festival Poznań po raz czwarty włącza się w międzynarodową akcję Park (ing) Day, ale po raz pierwszy w ramach organizowanego przez Miasto Poznań Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Zaparkuj siebie w całym mieście

Po raz pierwszy też do wspólnego świętowania zostało zaproszonych ponad 30 zaprzyjaźnionych instytucji kultury, kawiarni, małych przedsiębiorstw, by wystawić przed witrynami stoliki, krzesła, doniczki z zielenią i zamienić kawałek ulicy w miejsce przyjazne człowiekowi. Były niespodzianki m.in. Teatr Wielki w Poznaniu otworzy przed operą teatralną garderobę a Sklep Moher zaprosił do wspólnego szydełkowania.

Kulturalny parking na Ratajczaka

Przy ul. Ratajczaka, między ulicami św. Marcin i 27 Grudnia, powstał specjalny Pas Kultury, który Fundacja Malta stworzyła razem z Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu, “Gazetą Wyborczą”, Kinem Muza, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Teatrem Polskim w Poznaniu i Wydawnictwem Miejskim Posnania.

Każdy z partnerów zorganizował na ten dzień coś specjalnego. Przygotowana została m.in. adaptację parkingu na scena teatralna, warsztaty plastyczne dla rodzin, czytanie książki na głos, punkt bookcrossingowy, czytelnię książek o Poznaniu i o teatrze a także wydarzenia z okazji “Dnia Batmana”, czyli otwarcia “Czytelni Nowa” z dziewięciotysięcznym zbiorem komiksów.

Równowaga na ulicy

Bez obaw. Unikniemy zamykania ulic. Zamiast rewolucji proponujemy ewolucję oraz równowagę między interesem każdego z użytkowników ulicy. Wiemy, że samochody wciąż są ważnym i częstym środkiem transportu wielu poznaniaków, ale to ulice przyjazne dla pieszych pełnią miastotwórczą rolę. Działamy, by krok po kroku, stolik po stoliku tworzyć wspólnotę mieszkańców.