Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

O tym, że każdy powinien oszczędzać i rezolutnie gospodarować pieniędzmi, nie trzeba przekonywać nikogo. Rzeczywistość pokazuje jednak, że efektywne oszczędzanie nie jest sprawą prostą. Przy ciągłym zapotrzebowaniu na używanie gotówki czy karty płatniczej, nieregularne oszczędności mogą łatwo odejść w niepamięć. Co robić, by oszczędzać skutecznie, pokazując dobre nawyki dzieciom?

Oszczędnościowe konto bankowe

 

Mimo, że dorosłym brakuje nieraz determinacji, by regularnie odkładać określone sumy pieniężne, oszczędzania z powodzeniem można uczyć dzieci. To właśnie dla najmłodszych pieniądz, choć początkowo nie ma swojej wartości, jest ciekawą formą realizacji wymarzonych celów. Decydując się na wprowadzenie formy kieszonkowego do struktur własnej rodziny, warto rozmawiać z dzieckiem o wartości pieniędzy. Można zaproponować mu też rozwiązanie, mające na celu wydatkowanie otrzymywanych pieniędzy, jak i częściowe ich lokowanie na założonym wcześniej koncie bankowym.

 

Możliwości oszczędzania dla dzieci

 

Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów posiadających dzieci, a także zgodnie z rozwijającymi się trendami społecznymi, tworzą wiele użytecznych form oszczędzania przeznaczonych właśnie dla najmłodszych. Pierwsze konta dla dzieci założone być mogą już dla 13-latków. Oczywiście możliwe jest także wpłacanie określonej sumy niemal od momentu urodzenia się dziecka – ale tu prym wiodą bardzo przedsiębiorczy i konsekwentni rodzice. Istnieje możliwość założenia konta bankowego z przeznaczeniem dla dziecka i przekazania mu praw do niego w momencie osiągnięcia minimum bankowego (czyli 13 lat), bądź progu wiekowego ustalonego indywidualnie. Nierzadko próg ten ustalany jest na wiek osiągnięcia pełnoletniości, rozpoczęcia studiów, czy ich zakończenia. Dorośli wyposażają dziecko w kapitał początkowy, nagromadzony latami, by zapewnić dobry start w określonym wieku i sytuacji zawodowej lub rodzinnej.

 

Najpopularniejsze są najprostsze rozwiązania

 

Mając 13-letnie dziecko, możemy udać się z nim do oddziału banku i założyć mu własne konto bankowe. Wystarczy, że zabierzemy ze sobą dowód osobisty oraz szkolną legitymację dziecka. Pracownik banku w prosty sposób przedstawi nam korzyści płynące z bankowości elektronicznej, która jest podstawą współczesnego funkcjonowania finansowego. Nasze dziecko otrzyma duży kredyt zaufania od nas (dzięki czemu będzie mogło poczuć się już dość dorosłe i bardzo ważne), a my dostaniemy wgląd w operacje realizowane przez naszego już całkiem dużego malucha.

 

Jakie produkty bankowe dla dzieci wybierane są przez rodziców

 

Najbardziej popularną formą oszczędzania dla dziecka pozostaje bankowe konto oszczędnościowe. 13-latek w Polsce to osoba posiadająca już podstawową wiedzę w dziedzinie ekonomii, szanująca pieniądze i pragnąca otrzymywać stałe kwoty do dowolnie wybranego użytkowania.

 

Nieprzypadkowo 13-letnie dzieci potrafią już liczyć i kalkulować. Nierzadko mają ściśle określone marzenia i cele i wiedzą, jak kosztowna jest ich realizacja. Stojąc przed wyborem konieczności zbierania na określony cel, podejdą do zadania ambitnie i rzeczowo. Będą też bardzo konsekwentne – otrzymywane od rodziców pieniądze będą trafiały na konto osobiste, a ich wydatkowanie będzie zależało indywidualnie od dziecka.

 

Oszczędzanie przez dziecko

 

Oszczędzanie w świecie dziecka to zbliżanie się do realizacji upragnionego celu. Rodzice w tym przypadku nie mogą dysponować pieniędzmi, znajdującymi się na koncie dziecka, jednak mogą monitorować ich stan i wydatkowanie. Delikatna kontrola dziecięcych finansów związana jest z ciągłym procesem uczenia się dziecka. Ma ono prawo popełnić różnorodne błędy, jednak rolą rodzica pozostaje ich ograniczenie. Konto dla dzieci to prawdziwy poligon możliwości.

 

Mobilne konto dla dziecka

 

Jeśli nasze dziecko posiada konto bankowe, możemy czuć się pewnie, wysyłając pociechę na wycieczkę czy dłuższy wyjazd. Awaryjne sytuacje, choć zdarzają się raczej rzadko, pozwalają na utrzymanie uczucia bezpieczeństwa. Dziecko, któremu zabrakło środków finansowych w gotówce, z powodzeniem skorzysta z karty płatniczej lub uda się do bankomatu. W przypadku zaś, gdy nie ma wystarczających środków na koncie, jako rodzice pilnujemy, by znalazła się na nim odpowiednia kwota.

 

Bankowe bezpieczeństwo finansowe dziecka

 

Podarowując dziecku dostęp do środków finansowych zgromadzonych w banku, mamy też pewność, że pieniędzy tych nie straci w wyniku kradzieży. Nawet w przypadku zaginięcia karty bankomatowej, jej użycie będzie trudne. Kod PIN to wiedza, którą posiada tylko dziecko i rodzic, a w gestii rodzica pozostaje zgłoszenie zaginionej karty i jej blokada.

 

Korzystna niezależność finansowa

 

Dziecko, otrzymując konto bankowe, dostaje możliwość gospodarowania własnymi oszczędnościami. Co ważne, może też śledzić proces wzrostu środków – każde konto dla najmłodszych jest oprocentowane i co miesiąc naliczane są odsetki. Te dodawane są do bieżącego stanu konta i młody właściciel konta bankowego może stale śledzić wzrost wartości rachunku. Tym samym uczy się racjonalnego gospodarowania środkami oraz rozumie pojęcie powolnego wzrostu kapitału. Inwestycje dla dziecka to wspaniała przygoda kształtująca jego późniejsze dobre nawyki szanowania pieniędzy.

Więcej informacji na stronie: http://kontadladzieci.pl/finanse-dziecka/jak-nauczyc-dziecko-oszczedzac/

//