Teatr cieni z Piacenzy. “Żabka” otworzy nowy sezon artystyczny w Teatrze Animacji

Teatr Animacji zaprasza 22 zaprasza na pierwszą w nowym sezonie artystycznym premierę dla dzieci. “Żabkę” na podstawie książek Maxa Velthuijsa wyreżyserował Fabrizio Montecchi z Teatro Gioco Vita z Piacenzy.

Jak przekonuje Marek Waszkiel, dyrektor Teatru Animacji, plany na nowy sezon artystyczne są bardzo ambitne. 22 września odbędzie się pierwsza premiera.

– Plany są ambitne. Nowy sezon artystyczny zaczynamy 22 września spektaklem “Żabka” w reżyserii Frabrizio Montecchi. Przedstawienie przygotowane jest w dwóch obsadach. To jest też tak nowa rzecz dla nas, mamy dwie równoległe obsady, które będą grały na zmianę jednego dnia – mówi Marek Waszkiel, dyrektor Teatru Animacji. – 29 września zapraszamy na premierę spektaklu polsko-japońskiego “Pory roku”. Jest to przedstawienie, które powstało podczas wakacji. Nasza grupa teatralna robiła próby w Japonii i tam 6 sierpnia była premiera polsko-japońska. To jest sztuka w połowie grana przez naszych aktorów i w połowie przez japończyków i oni 29 września przyjeżdżają do nas.

Premierze spektaklu “Żabka” towarzyszyć będą także warsztaty Teatr kolorowych cieni – ich uczestnicy będą mogli poznać tajniki pracy techniką, przy użyciu której zrealizowano spektakl.

– To, co zmienia pewną optykę i istotę teatru cieni na całym świecie to jest próba poruszania przestrzeni, gra wielkościami, zmniejszanie i powiększanie obrazu. Cała tradycja, gigantyczna tradycja historyczna teatru cieni związana była z tym, że cień był przytknięty do ekranu. Ten jeden rozmiar był pokazywany w jednej konkretnej przestrzeni – opowiada Fabrizio Montecchi, reżyser spektaklu “Żabka”. – Praca polega na tym, żeby uruchomić grę cieni nie tylko w przestrzeni samego obrazu postaci, ale także w przestrzeni wielkości tego obrazu.

Żabka wraz z przyjaciółmi pokonuje codziennie przeszkody i mierzy się z życiowymi dylematami. Nieszczęśliwa miłość, którą przeżywa Żabka, jest punktem wyjścia do rozważań nad cierpieniem i szczęściem, jakie z niej wynika. Mówiąc o sobie, bohaterowie opowiadają także o nas – dorosłych, którzy wciąż nie potrafią się zaakceptować, a w szczególności o tych, którzy dorosłymi dopiero się stają, borykając się przy tym z wieloma problemami.

– We Włoszech graliśmy ten spektakl dla widzów od dwóch do pięciu lat. Praktyka sprawiła, że trochę starsze dzieci też przychodziły na to przedstawienie – wyjaśnia Fabrizio Montecchi. – Cała aranżacja przestrzeni, czyli podłoga, ławeczki, poduszki to wszystko jest przygotowane z myślą o najmłodszych widzach, żeby poczuli się swobodnie. Chodzi o to, żeby koncentracja dzieci była maksymalna i pozbyć się tego dystansu od fotela teatralnego do obrazu, który dzieje się na scenie.

Premiera: 22 września godz. 17.00 i 18.00
Bilety: 26 zł

Adaptacja – Nicola Lusuardi, Fabrizio Montecchi (Włochy)
Tłumaczenie z j. francuskiego – Jan Ratić
Scenografia – Nicoletta Garioni (Włochy)
Lalki według rysunków Maxa Velthuijsa – Federica Ferrari (Włochy)
Muzyka – Michele Fedrigotti (Włochy)
Kostiumy – Sara Bartesaghi Gallo (Włochy)

Obsada:
Sylwia Zajkowska / Magdalena Dehr
Katarzyna Romańska / Danuta Rej
Marek Cyris / Piotr Grabowski