Objawy ciąży od razu po zapłodnieniu

Zmiany, jakie zachodzą w ludzkim ciele nie pozostają bez echa. Szczególnie jeśli dotyczą tak istotnej kwestii, jak zapłodnienie i dynamiczny rozwój nowego życia. Osoba wrażliwa na sygnały wysyłane przez organizm jest w stanie bardzo szybko wychwycić objawy ciąży. Jeszcze zanim zdecyduje się na wykonanie testu ciążowego. Oto one.

Uczucie zmęczenia

Tuż po zapłodnieniu dochodzi do prawdziwej rewolucji w pracy układu hormonalnego. W konsekwencji czego bardzo wiele się zmienia. Jednym z pierwszych objawów, jaki obserwujemy to uczucie zmęczenia.  Jest ono tak dojmujące, że nie sposób z nim dyskutować. Niemal od razu zwala z nóg, wymusza zatrzymanie się lub co najmniej zwolnienie tępa. We wczesnych etapach ciąży kobieta, przyszła mama jest zmęczona, dłużej śpi, wcześniej kładzie się spać. Poziom skoncentrowania jest niższy, ona sama ma mniejsze zdolności do wykonywania codziennych obowiązków zauważa, że oczy same się jej zamykają.

Zmiana w obrębie odczuwanego pragnienia

Początki ciąży i wahania hormonalne mają bezpośredni wpływ również na to, jak przyszła mama odczuwa głód. Tutaj reakcja może być bardzo indywidualna, jedno jest pewne coś się zmienia – łaknienie jest albo większe, albo mniejsze. Nie jest takie, jak wcześniej. Zdarza się, że pojawiają się dziwne awersje pokarmowe, szczególnie do produktów, które wcześniej były akceptowane i jedzone z apetytem. Pierwsze tygodnie ciąży mogą całkiem zmienić kubki smakowe i sprawić, że przyszła mama będzie miała ochotę na dość zaskakujące połączenia smakowe. Zaskoczeniem może być również odrzucenie papierosów przez nałogowe palaczki i niemożność wypicia alkoholu na spotkaniu towarzyskim. Wszystkie sygnały, zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży, niejako dążą do tego, by stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju płodu.

Drażliwość

W trakcie cyklu miesięcznego zmienia się odporność na bodźce, przeciwności losu, przeszkody. Jednak to, co się dzieje w tym zakresie tuż po zapłodnieniu może zaskoczyć nawet kobiety przyzwyczajone do wahań nastroju.

Jednym z pierwszych oznak ciąży jest drażliwość i niestabilność emocjonalna. To taki stan, kiedy byle drobnostka może łatwo wyprowadzić z równowagi, to również dość nieoczekiwana skłonność do wzruszeń, sytuacja, która sprawia, że obrazy dotąd obojętne wywołują łzy, których nie sposób powstrzymać.

Bolesność piersi

Wiele na początku ciąży zmienia się w obrębie piersi. Biust bardzo szybko reaguje na hormony ciążowe, co wpływa na zwiększenie jego rozmiaru, jak również zwiększenie widoczności siatki naczyń. Za tymi wszystkimi zmianami kryje się prosta przyczyna – biust zmienia się, bo przygotowuje się do karmienia, z tego powodu sutki stają się większe, a otoczki sutkowe są bardziej widoczne. Poza tym piersi stają się wrażliwsze na dotyk, dotąd jeden z wygodniejszych staników może sprawiać dyskomfort. To samo uczucie może wywoływać nawet spanie na boku lub na brzuchu.

Bardziej wrażliwy węch

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest wrażliwość na zapachy. Przyszła mama zwyczajnie czuje więcej. Według biologów, dzięki temu ona oraz rozwijający się płód są bardziej chronione przed skutkami ewentualnego zatrucia pokarmowego. Ma to jednak i drugą stronę – bardziej odczuwane są nieprzyjemne i intensywniejsze zapachy, co niestety skutkuje wieloma przykrymi odczuciami, których przed ciążą można było unikać.

Autor artykułu:
Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również artykuł o pierwszych objawach ciąży na sosrodzice.pl.

//