Coolturalny Stary Rynek. Czas na wydarzenia finałowe!

Najbliższe weekendy to finałowe wydarzenia związane z projektem Coolturalny Stary Rynek. Coolturalny lunch, Flashmob, w trakcie którego miłośnicy tańca postarają się pobić rekord frekwencji fanów gry na gitarze, a wszystko “pod przewodnictwem” chilijskiego artysty Victora Baezy. Nie mniej atrakcyjnie zapowiada się program tegorocznego Jazz Ringu ze specjalnym udziałem formacji Mitch&Mitch.

Wydarzenia finałowe w ramach Coolturalnego Starego Rynku rozpocznie w piątek, 9 września koncert młodej artystki – Ulyany Hedzik, która przedstawi publiczności mało znane, najpiękniejsze białoruskie melodie ludowe w nowoczesnym jazzowym wydaniu. Dzięki współpracy z wspaniałymi muzykami jazzowymi, wdrażając różne idei i podejścia zrodziło się coś niezwykłego.

Publiczność znajdzie tu, nieraz w zaskakujących zestawieniach, – liryczność, zadumę, pełen żywioł oraz tajemnicę. By posłuchać jak brzmią te słowa w muzycznej interpretacji warto wyprawić się wraz z artystką w pełną zaskakujących rozwiązań podróż. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 na Scenie na Quadro.

Następnie, godzinie 20.30 odbędzie się koncert Józefa Van Wissema to prawdziwy rarytas wśród imprez towarzyszących projektowi Coolturalny Stary Rynek. Holenderski artysta znany jest między innymi ze współpracy z Jimem Jarmuschem.

W 2013 roku ten grający na lutni kompozytor zdobył główną nagrodę na festiwalu w Cannes za muzykę do filmu „Tylko kochankowie przeżyją”, autorstwa Jima Jarmuscha. Zgrał ponad 1000 solowych koncertów, dzięki czemu wprowadził lutnię na sale koncertowe na całym świecie, a także prestiżowe festiwale rockowe, takie jak ATP i Primavera Sound.

Sobota, 10 września należeć będzie do Żyńy Kolektiff, zespołu powstałego z inicjatywy Tomasza “Żyńy” Woźniaka, który skupia się wokół autorskiej muzyki lidera. Razem z nim w projekcie uczestniczą poznańscy muzycy, aktywnie udzielający się na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej.

Kolektyw ten to całkowicie naturalny wyraz swobodnej ekspresji muzycznej, której ramy wymyśla wyłącznie on sam. Wykorzystując instrumentarium akustyczne oraz elektronikę, zespół porusza się po różnych gatunkach muzycznych, których motywem przewodnim jest improwizacja. Jednym z osiągnięć formacji jest min. zdobycie II nagrody na festiwalu RCK Pro Jazz. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.

W niedzielę o godzinie 12.30 odbędzie się Flashmob, w trakcie którego miłośnicy tańca postarają się pobić rekord frekwencji fanów gry na gitarze. Wydarzenie taneczno – muzyczne rozpocznie się na płycie Starego Rynku, a jego finał zobaczymy na Scenie na Quadro w trakcie „Coolturalnego lunchu”. Próba do Flashmoba, prowadzona przez Victora Baezę odbędzie się o godzinie 11.00 na dziedzińcu Szkoły Baletowej.

Koncert połączony z Coolturalnym Lunchem podsumowuje tegoroczny projekt Coolturalny Stary Rynek. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy spełnić kilka drobnych warunków. Po pierwsze kochać kulturę, a po drugie pojawić się w stroju ozdobionym w elementy o dowolnych odcieniu koloru niebieskiego.

Uczestnicy „Coolturalnego lunchu” będą mogli przynieść ze sobą własny posiłek i wraz ze znajomymi usiąść przy którymś ze stołów, na pufie, czy leżaku by, w Coolturalnej atmosferze delektować się programem artystycznym. Zestaw lunchowe będzie też można zakupić po promocyjnej cenie na specjalnie przygotowanym stoisku. Ponadto coollunche otrzymają osoby, które wezmą udział we Flashmobie ( próba do niego o godzinie 11 na dziedzińcu Szkoły Baletowej).

Wstęp na ,,Coolturalny lunch” podobnie jak na wszystkie wydarzenia związane z projektem jest darmowy. Warto podkreślić, że podobne wydarzenia odbywają się cyklicznie w Paryżu i Rzymie, gdzie cieszą się olbrzymim powodzeniem. Na ,,białej kolacji” w Paryżu zjawiło się kilkanaście tysięcy osób.

17 września o godzinie 19.00 wystąpi dobrze znany poznaniakom, zespół Mitch&Mitch. Grupę założyli Bartek “Magneto” Tyciński i Macio Moretti, którzy początkowo występowali w duecie. Jako big band zadebiutowali podczas krakowskiego Festiwalu Kina Niemego, gdzie zagrali muzykę skomponowaną do filmu pt. Zaginiony świat. W 2008 r. wystąpili wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim podczas koncertu w Programie III Polskiego Radia, a potem na Off Festivalu w Katowicach.

Efektem tej współpracy była opublikowana w 2015 roku płyta 1976: A Space Odyssey zawierająca materiał z wydanego prawie czterdzieści lat wcześniej albumu Wodeckiego. Została zagrana z towarzyszeniem ponad czterdziestoosobowej orkiestry. W 2016 roku zespół wraz ze Zbigniewem Wodeckim został dwukrotnie wyróżniony nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderykiem. Muzycy otrzymali nagrody w kategoriach Album roku pop oraz Utwór roku za kompozycję „Rzuć to wszystko co złe”.

Tego samego dnia organizatorzy wydarzeń w ramach Coolturalnego Starego Rynku zapraszają do Klubokawiarni Meskalina około godziny 21.30 na Jam Session.

18 września od godziny 19.00 czekają nas trzy występy na Scenie na Quadro. Lxmp to duet, który powinien być trio albo kwartetem, tyle, że we dwóch jest fajniej. Założony w 2009 z miłości do Korgów MS-20 przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego szybko zdewaluował ich poprzedni duet 60 Minut Projekt stając się pełnoprawnym zespołem.

Przez 7 lat działalności wydali 2 płyty we dwóch, 3 płyty (i jedną kasetę) z gośćmi (Chad Popple, Kazuhisa Uchihashi, Tabata Mitsuru, Clayton Thomas) i jedną ręcznie tłoczoną 4-calówkę z kolegami (jako Napalm Of Death).

W 2013 w ramach ogrywania płyty “Back To The Future Shock”, będącej ulepszoną wersją “Future Shock” Herbiego Hancocka, objechali pół Europy z The Kurws, pół Ameryki Północnej z Deerhoof i ćwierć Ameryki Południowej sami. W marcu 2016 Lado ABC wydało ich najnowszą płytę zatytułowaną “Żony w pracy”, będącą odpowiedzią na palące pytanie czy jesteśmy sami w kosmosie i czy w ogóle warto się męczyć.

Z kolei Lui Miliani gra piosenki Casha, dziwne dźwięki i piosenki własne. Czyli miłość, słońce, droga i trochę noisu. Lenistwo i hawajska Czułość. Na otwartym sercu śpiewa Joanna Halszka Sokołowska, na gitarze towarzyszy jej Bartek Tyciński. Na perkusji gościnnie zagra sam Hubert Zemler.

Poznańskiej publiczności zaprezentuje się również zespół Baaba, który przez ponad 10 lat swojej działalności zwiedził prawie całą Europę, zagrał na najważniejszych festiwalach w Polsce. W 2012 roku muzycy zaliczyli swoją pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych a także otrzymali nominację do nagrody Fryderyki.

W 2013 Zespół Baaba wraz z Gabą Kulką oraz Buniem (Dick 4 Dick) nagrał winylową EP-kę z muzyką zapomnianych polskich zespołów bigbitowych i po raz pierwszy w swojej karierze trafił na listę przebojów PR III.

Wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. 18 września o godzinie 21.30 organizatorzy wydarzeń w ramach Coolturalnego Starego Rynku zapraszają do klubu Dragon na Jam Session.