Strażnicy z Poznania świętują

W poniedziałek, 29 sierpnia, w Sali Białej urzędu miasta poznańscy strażnicy miejscy świętowali ogólnopolski Dzień Straży Gminnej. W czasie uroczystości ślubowanie złożyli nowy funkcjonariusze, a kilku za wieloletnią służbę awansowano na najwyższe stanowiska służby patrolowej.

Uroczyste ślubowanie 14 nowych funkcjonariuszy, którzy zasilą poznańską straż miejską, rozpoczęło coroczne obchody Dnia Straży Gminnej. To szczególny dzień w życiu strażników, którzy na co dzień pomagają mieszkańcom stolicy Wielkopolski.

– Dziękuję strażnikom miejskim za to, że przez cały rok solidnie wykonywali swoją pracę, że robili to w sposób rzetelny i zaangażowany – mówił Waldemar Matuszewski, komendant straży miejskiej miasta Poznania.

Podczas uroczystości awanse na najwyższe stanowiska służby patrolowej otrzymali wieloletni funkcjonariusze. Nie zapomniano także o pracownikach odpowiadających za monitoring, dzięki którym strażnicy w ubiegłym roku interweniowali ponad 7 tys. razy.  

Ostatni rok to duże zmiany w poznańskiej Straży Miejskiej, przede wszystkim większe wsparcie finansowe ze strony władz miasta, a także reorganizacja referatów, zwiększenie liczby strażników terenowych i powołanie Ekopatrolu.

– Jeśli ktoś uważa, że straż miejska jest w Poznaniu niepotrzebna, to jest w dużym błędzie. Funkcjonariusze pomagają na co dzień zwykłym ludziom, wspierają policję, która zajmuje się naprawdę poważnymi przestępstwami. Odzew mieszkańców naszego miasta jest bardzo pozytywny. Straż miejska cieszy się coraz większym zaufaniem – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania.

Straż Miejska nie moga by dobrze funkcjonować bez wsparcia poznańskiej policji, dlatego uroczystość była okazją do podziękowań.
– Czujemy duże wsparcie ze strony policji. Nasza współpraca coraz bardziej się zazębia. Idziemy w dobrą stronę – mówił Matuszewski.

Obchody święta strażników miejskich zwieńczyło rozstrzygnięcie konkursu “Najlepszy Strażnik Miejski Miasta Poznania 2016 r.”, którym został Piotr Draniczarek z referatu Wilda.

– Jestem bardzo zaskoczony i szczęśliwy, że ktoś docenił moją dotychczasową pracę. W tym zawodzie trzeba nauczyć się cierpliwości i wytrwałości. Ja traktuję ją jako służbę, od 23 lat służę mieszkańcom Poznania i bardzo to lubię – mówił Piotr Draniczarek

Straż Miejska w Poznaniu powołana Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania 4 marca 1991. Do jej głównych zadań należy ochrona i utrzymanie spokoju w miejscach publicznych oraz czuwanie nad porządkiem, bezpieczeństwem i pomocą w sprawach codziennych mieszkańców miasta.