“Quo Vadis” lekturą Narodowego Czytania 2016

Rok 2016 to rok Henryka Sienkiewicza. To właśnie jego dzieło “Quo Vadis” stało się lekturą Narodowego Czytania. Na atrakcyjne spotkanie z wyjątkowym dziełem literackim zaprasza 3 września Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później “Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie “Lalką” Bolesława Prusa.

Tym razem Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu „Quo Vadis”. Powieść wybrano podczas internetowego głosowania. Dzieło polskiego noblisty konkurowało z “Chłopami” Władysława St. Reymonta, “Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, “Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej “Noce i dnie”.

Około 50 tłumaczeń na języki obce, kilkanaście adaptacji filmowych i teatralnych, muzeum na Capri. Te dane dotyczą Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.  To właśnie tę powieść noblisty i patrona bieżącego roku  internauci wybrali na tegoroczne Narodowe Czytanie, które odbędzie się 3 września. Organizatorem  wydarzenia jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

– Przez cały dzień zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Quo vadis, Sienkiewiczem i Rzymem z czasów  Nerona.  Wśród atrakcji m.in. spacer rodzinny „Poznańskimi tropami Quo vadis”, prezentacje grupy rzymskiej rekonstrukcji, otwarcie wystawy „Quo vadis” w sztuce, spotkania autorskie z archeologiem- prof. Elżbietą Jastrzębowską, autorką  m.in. Rzym w czasach „Quo vadis”, Podziemia antycznego Rzymu oraz Hanną Suchocka i jej książką o rzymskich kościach stacyjnych – zachęcają organizatorzy.

Narodowe Czytanie w sobotę, 3 września w samo południe zainauguruje zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, razem z nim na tarasie Biblioteki Raczyńskich fragmenty powieści przeczytają przedstawiciele poznańskiego świata kultury, polityki i mediów.

W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku wybrane rozdziały przeczytają chętni czytelnicy oraz wnuk pisarza, Juliusz Sienkiewicz. Wieczorem, o 19.30 na tarasie biblioteki zabrzmią najpiękniejsze sceny miłosne w interpretacji Julii Robakowskiej (Ligia), Marka Kalety (Winicjusz) oraz Pawła Bieńkowskiego (narrator).

Program:

godz. 10.00 – 12.00 Rodzinny spacer edukacyjny Poznańskimi tropami „Quo vadis”
Muzeum Archidiecezjalne (ul. J. Lubrańskiego 1) – m.in. prezentacja miecza św. Piotra;
Pracownia-Muzeum  J.I. Kraszewskiego – animacje plastyczne dla dzieci oraz prelekcja o świecie antycznym w twórczości Kraszewskiego i Sienkiewicza;
Zakończenie spaceru na Tarasie Biblioteki Raczyńskich.

godz. 12.00 Inauguracja Narodowego Czytania – Taras Biblioteki Raczyńskich, Al. Marcinkowskiego 23
Poznaniaków znanych i nieznanych wspólne czytanie fragmentów powieści – zainauguruje Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski;
Prezentacje grupy rzymskiej rekonstrukcji  Legio XXI Rapax – m.in.  pokazy fechtunku legionistów, prezentacja ubiorów, biżuterii i kosmetyków z epoki  (od godz.11.00 do 13.30 na pl. Wolności, Al. Marcinkowskiego i na tarasie Biblioteki).

godz. 14.00 – 18.00 Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
Wspólne czytanie Quo vadis;
Otwarcie wystawy Quo vadis w sztuce z udziałem Urszuli i Juliusza Sienkiewiczów;

godz. 16.00 – Rzym Nerona i podziemia Wiecznego Miasta – spotkanie z prof. Elżbietą Jastrzębowską, autorką m.in. Rzym w czasach Quo vadis, Podziemia antycznego Rzymu (prowadzenie Anna Jaworska);

godz. 18.00 – Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta – spotkanie autorskie z prof. Hanną Suchocką (prowadzenie Anna Jaworska).

godz. 19.30 Taras Biblioteki Raczyńskich, Al. Marcinkowskiego 23
Miłość czyni cuda – poznańscy aktorzy Julia Robakowska, Paweł Binkowski I Michał Kaleta czytają fragmenty z Quo vadis;
Wykład wstępny wygłosi prof. Wiesław Ratajczak