Park w Starym Korycie Warty gotowy!

Park w Starym Korycie Warty gotowy. Poznaniacy mogą już korzystać z nowych alejek, ścieżek rowerowych, fontanny i usytuowanego w sąsiedztwie KontenerART amfiteatru. To jednak jeszcze nie wszystko. „W najbliższym czasie będziemy tu jeszcze mieli plac zabaw” – zapowiada Jacek Jaśkowiak i dodaje: „To jedna z wielu małych inwestycji, które mają poprawić komfort życia mieszkańców”.

– Nie będę mówił, ile bylin i krzewów tutaj posadzono. Ma to wpływ na środowisko, na jakość powietrza i na nasze dobre samopoczucie – podkreśla zadowolony z ukończenia budowy Parku w Starym Korycie Warty prezydent Jacek Jaśkowiak.

Prezydentowi i jego współpracownikom trudno odmówić w tym przypadku powodów do satysfakcji. O rewitalizację stare koryto Warty prosiło się od lat. Zasypane przez peerelowską władzę w latach 60. przez wiele lat straszyło, skutecznie zniechęcając poznaniaków do odwiedzania terenów nadwarciańskich.

Realna perspektywa doprowadzenia do ładu starego koryta Warty pojawiła się w 2013 r. Wówczas to o jego zagospodarowanie głośno dopominali się radni ze Starego Miasta. Ich zintensyfikowane starania przyniosły efekty, choć na pierwsze działania w tym zakresie trzeba było poczekać do 2014 r. Dopiero wtedy ruszyły prace na tym obszarze.

Zaczęło się od wielkiego sprzątania. Teren uporządkowano i ukształtowano, a niedługo później wybudowano alejkę pieszą wzdłuż budynków mieszkalnych na Chwaliszewie oraz drogę rowerową  wzdłuż Starej Gazowni. Zadbano również o zieleń przed Nową Gazownią.

Dziś teren starego koryta Warty robi świetne wrażenie. Uwagę przykuwa estetyczna infrastruktura parkowa, a także dwa wyróżniające się obiekty: fontanna i usytuowany w sąsiedztwie KontenerART amfiteatr.

– Myślę, że w ciągu najbliższych kilku lat będziemy mogli się pochwalić kolejnymi realizacjami projektów nowych parków – optymistycznie patrzy w przyszłość Maciej Wudarski, z-ca prezydenta Poznania. – Stare Koryto Warty to takie miejsce, które integruje Stary Rynek z Wartą, i jest zarazem wspaniałym przykładem rewitalizacji. Cieszę się, bo prace tu przebiegały dobrze, zgodnie z planem. Mieszkańcy mogą już korzystać z tego parku bez ograniczeń. Jest to miejsce wielofunkcyjne – zaznacza Wudarski i dodaje, że wkrótce w parku w Starym Korycie Warty zagości kultura.

Z nowego miejsca na mapie okolic nadwarciańskich cieszy się również Mariusz Wiśniewski, z-ca prezydenta Poznania odpowiedzialny za rewitalizację.

– Kilka lat temu był to jeden wielki śmietnik – zauważa Wiśniewski. – Debaty z udziałem mieszkańców i społeczności lokalnych inspirowane przez komisję rewitalizacji sprawiły, że ten teren nabył gospodarza. Został nim Zarząd Zieleni Miejskiej, który potrafił w sposób profesjonalny zagospodarować tę przestrzeń. Dziś widzimy tego efekt.

– Co najważniejsze, rozwinęliśmy ten projekt również o kwestie bezpieczeństwa – kontynuuje Wiśniewski. – Mamy już przygotowaną całą infrastrukturę, jeśli chodzi o monitoring. Są już gotowe instalacje podziemne i naziemne. Wkrótce, tj. na początku września, pojawią się tu kamery, czyli ostatni element. Będzie ich 9. Połączyliśmy tę inwestycję z instalacją monitoringu na moście Rocha. To początek zapowiadanych, wieloletnich działań związanych z nadrabianiem zaległości w kwestii infrastruktury nadrzecznej.

Jakkolwiek Park w Starym Korycie Warty jest do dyspozycji poznaniaków, to jeszcze nie koniec inwestycji na jego terenie. Niebawem w parku ma bowiem pojawić się innowacyjny plac zabaw – indywidualnie zaprojektowany, wielofunkcyjny, z podziałem na strefy wiekowe i z z udogodnieniami dla dzieci niepełnosprawnych. Szacowany koszt realizacji budowy placu zabaw to blisko 2,5 mln zł.

Jak podaje urząd miasta, koszt budowy całego parku wyniósł 5,5 mln zł.