Poznań na weekend – co robić, gdzie się bawić?

Spadające gwiazdy, włoskie trufle, mecz przy Bułgarskiej, austriackie wina, Kortez na Maltańskiej Scenie Muzycznej, wyroby z węgierskiej mangalicy, Damięcki gościem poznańskiego zoo, tureckie i greckie chałwy, a także Festiwal Folkloru “Integracje” – w sierpniowy długi weekend atrakcji nie zabraknie!

W piątek, 12 sierpnia wystartował Festiwal Dobrego Smaku. Wśród tegorocznych wystawców są nie tylko producenci regionalnych specjałów, serów, wędlin, pieczywa, miodów, ryb, czy nalewek ze wszystkich niemal regionów Polski, ale też importerzy włoskich trufli, austriackich win, wyrobów z węgierskiej mangalicy, tureckich i greckich chałw czy wysokiej jakości włoskiej oliwy. Wydarzenie będzie trwało cały długi weekend aż do poniedziałku. Szczegółowy program Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku znajduje się tutaj.

Wieczór natomiast zapowiada się teatralnie, muzycznie i… sportowo. W ramach Miejskiego Grania na Maltańskiej Scenie Muzycznej o godzinie 20:00 zagra Kortez, czyli Łukasz Ferderkiewicz – zupełnie nowa postać na polskiej scenie muzycznej. Jego debiutancki album pt. “Bumerang” ukazał się na rynku niespeła rok temu, ale od razu okazał się sukcesem i zdobył status platynowej płyty.

O tej samej porze na stadionie przy Bułgarskiej Lech Poznań zmierzy się z Cracovią. Piłkarze obu drużyn wyjdą na boisko w biało-czerwonych szalikach, a spotkanie symbolicznie rozpocznie 96-letni gen. Jan Podhorski. W ten sposób poznański klub chce uczcić przypadające w poniedziałek Święto Wojska Polskiego.

Sobotę rozpoczniemy na Ostrowie Tumskim. O godzinie 10.30 odbędą się tam zajęcia dla rodzin z dziećmi zatytułowane “Magiczny dywan”. Brama Poznania zaprasza do wspólnej podróży, podczas której będą towarzyszyć niezwykli bohaterowie zamieszkujący Ostrów Tumski – postaci legendarne i historyczne, ale także zwierzęta.

O godzinie 11.00. na Targach Poznańskich rozpoczną się warsztaty plastyczne “Z wizytą u Bamberki”. W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, kim jest bamberka oraz za pomocą różnych technik plastycznych wykonają tradycyjne stroje.

Sobotę na Madalinie otworzą muzyczne zajęcia z języka angielskiego dla maluchów, które rozpoczną się o 12:00. Następnie, o godzinie 14:00 poznaniacy będą mogli wziąć udział w warsztatach gitarowych “Młode Wilki”. O 16:00 odbędą się zajęcia z futbolu amerykańskiego. Dzień zakończy się koncertem młodych talentów Stowarzyszenia Galiarda, młodzi muzycy wystąpią o 18:00.
O 19:00 warto wybrać się nad Cybinę, gdzie odbędzie się rodzinny biwak. Gdy zapadnie zmrok uczestnicy przeniosą się do świata fantastycznych opowieści.

Nie zapominajmy o weekendzie dla… słoni. W związku z tym, że 12 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Słonia władze ogrodu zoologicznego w Poznaniu postanowiły przygotować mnóstwo atrakcji dla zwiedzających. Istotnym punktem programu będzie o godzinie 15.00 spalenie kości słoniowej, która została pobrana od słonia Ninio w celach zdrowotnych. Spod słoniarni uczestnicy, goście i pracownicy przejdą ze światełkiem, które później posłuży jako ogień i to właśnie nim zostanie podpalony stos na którym znajdzie się kość słoniowa.

Gościem specjalnym będzie Mateusz Damięcki, znany aktor oraz zaangażowany działacz na rzecz ochrony przyrody i Ambasador Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W wydarzeniu udział weźmie również Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. Szczegółowy program “Weekendu dla słoni” znajdziecie w artykule: Damięcki podpali kość słoniową. Musicie to zobaczyć!

Niedziela, 14 sierpnia zacznie się od zajęć dla najmłodszych o 12:15. Podczas czytania na Madalinie dzieci poznają baśnie gruzińskie. O 13:00 odbędzie się spotkanie z palestyńskim muzykiem Nidalem Kalbonehem połączone z koncertem. Następnie, o godzinie 15:00 młodsi uczestnicy będą mogli zagłębić się w sztukę kaligrafii arabskiej. O 16:00 rozpocznie się koncert zespołu Osoka.

Wieczór na Sołaczu również zapowiada się muzycznie. O 18:00 na tarasie Hotelu Restauracji Meridian’s w Parku Sołackim odbędzie się koncert Piotra Kuźniaka w ramach XIX Koncertów Sołackich. Muzyk przybliży nam repertuar m.in. Czesława Niemena i Carlosa Santany.

W poniedziałek Poznań zamieni się w stolicę folkloru. Folklor na scenie, ulicy i… torach kolejowych – parowozownia PKP dzięki trzystu tancerzom z różnych zakątków świata pokaże swoje nowe oblicze. Właśnie tam będzie miał miejsce finał 16. edycji Światowego Przeglądu Folkloru “Integracje”. Festiwal odbędzie się w dniach 14 – 21 sierpnia w Poznaniu oraz kilku innych wielkopolskich miastach. Na mieszkańców Wielkopolski czeka moc ludowych atrakcji. Więcej informacji w artykule: Folklor na torach kolejowych? To możliwe! Rusza festiwal “Integracje”.

15 sierpnia, w poniedziałek, o 10:00 w Parku Kaspowicza na alejce w pobliżu placu zabaw i siłowni na wolnym powietrzu zagości letni targ przy Arenie. Będzie można zasmakować zdrowego jedzenia oraz wypocząć na świeżym powietrzu.

O godzinie 14:00, na Madalinie rozpoczną się kolejne warsztaty gitarowe, tym razem pod nazwą “Dostojnicy rocka”. Od 16:00 poznaniacy będą mogli zagłębić się w sztukę malowania na szkle w ramach “Kolorowych warsztatów”. Godzinę później, o 17:00 odbędą się warsztaty z filcowania na mokro.

Jak widać weekend pełen jest atrakcji – ale to nie wszystko! Po więcej informacji na temat różnych wydarzeń zapraszamy do naszego kalendarium.