Czym jest Turystyka piwna?

Polacy zawsze chętnie spożywali piwo, w ostatnich latach jednak możemy zauważyć ogromny rozwój branży browarniczej w naszym kraju. W Polsce na potęgę powstają małe, lokalne browary, często oferujące ciekawe, rzemieślnicze piwa. Od czasu sukcesu “Pinty” i “AleBrowar” coraz więcej osób odwraca się od produktów koncernów i szuka ciekawszych smaków.

Na fali tej mody rozkwita również turystyka piwna. Miłośnicy piwa nie tylko poszukują nowych smaków, chcą również docierać do miejsc, gdzie ich ulubione trunki są produkowane i brać udział w festiwalach piwa.

Piwosze wyruszają w drogę
Zainteresowanie zwiedzaniem browarów jest coraz większe. Browarnicy dostrzegli rodzący się trend i potrafią go ciekawie wykorzystać. Coraz więcej browarów otwiera się na zwiedzających. Związane jest to często z ciekawymi akcjami promocyjnymi – warto śledzić takie wydarzenia w mediach społecznościowych, na przykład na Facebooku.

Festiwale i targi piwne
Inną ciekawą opcją dla miłośników piwa są festiwale i targi piwne. Tego rodzaju wydarzeń odbywa się w naszym kraju coraz więcej i są one coraz ciekawsze. Niektóre z nich zdobyły już sobie dużą renomę. Podczas tego rodzaju festiwali, to producenci piwa docierają do klientów, mają również okazję promować swoje marki i najlepsze produkty. Które z festiwali piwnych warto odwiedzić? Z pewnością warte uwagi są Ofbeer w Łodzi, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, Festiwal Lubiński, Festiwal Piw Rzemieślniczych w Annopolu, Festiwal Birofilia w Żywcu, Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego w Braniewie, Biskupcu i Olsztynie, festiwale w Krakowie. Jeśli chodzi o tagi piwne, to z pewnością najbardziej znane są Poznańskie Targi Piwne i Targi Piw Regionalnych “Piwowary” w Łodzi. Jak widać, tego rodzaju wydarzeń jest całkiem sporo. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Co zrobić, aby nie tłuc się na drugi koniec Polski na imprezę, która będzie mało ciekawa? Zanim się wybierzesz, zawsze sprawdzaj program i listę producentów biorących udział. W ten sposób unikniesz rozczarowań.

Odwiedź najciekawsze browary w Polsce
W Polsce browary jest stosunkowo łatwo zwiedzać, gdyż skupiają się one przede wszystkim w sześciu regionach:

1)Pomorze – możemy zwiedzić tu “Brovarnię” w Gdańsku, Gościszewo SC w Gościszewie, Amber w Bielkówku, Browar Krajan Trzeciewnicy, Browary w Grudziądzu oraz Browar Brewer Polska w Połczynie Zdrój.

2)Wielkopolska – tu znajdziemy Browar Złoty Róg w Kaliszu, Browar Bartek w Gołuchowie, Browar Czarnków, Browar Boss w Witnicy, Browary Lech Wielkopolski i Brovaria w Poznaniu,Browar Fortuna w Miłosławiu oraz Minibrowar Restauracja Pub “Haust” w Zielonej Górze.

3)W Małopolsce warto zwiedzić przede wszystkim browar Okocim w Brzesku, Grupy Żywiec SA w Leżajsku oraz Perły – Browary Lubelskie w Lublinie. Warte uwagi są również mniej znane Browary w Małopolsce na przykład w Rakszawie, Chełmie czy Zwierzyńcu.

4)Mazury- Podlasie – krótki szlak, ale ciekawy: zobaczymy tu Browar Kormoran w Olsztynie, Browar Łomża, Browar w Elbłągu i Browar Browar Dojlidy.

5)Śląsk jest bardzo atrakcyjny, jeśli chodzi o zwiedzanie browarów. Znajdziemy tu między innymi Bierhalle Silesia Ciity Center oraz Minibrowar i Klub Muzyczny „Spiż” w Katowicach, Browar Żywiec S.A. w Żywcu, Browar Namysłów i Browar Racibórz.

6) Mazowsze i Województwo Łódzkie – Browar Ciechan, Browar Konstancin, Browary Łódzkie SA. w Łodzi, Browary Warka w Warce, Bierhalle w Warszawie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem biletlastminute.pl