Poznań ponownie stolicą światowej animacji. Rusza Animator 2016!

Rozpoczęła się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Przed nami ponad 300 filmów, wystawy, warsztaty i wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Do Poznania zawita ponad setka specjalistów kina animowanego. Tegoroczni goście festiwalu mają na swoich kontach nominacje do Oscarów, nagrody Emmy, BAFTA oraz Złote Niedźwiedzie. Nie zabraknie także pionierów animacji oraz nowego pokolenia animatorów.

Animator 2016 to przede wszystkim animacja lalkowa. Organizatorzy postanowili w ten sposób uczcić pamięć dwóch wybitnych twórców i pionierów tej sztuki: Zezona Wasilewskiego (1903-1966) i Władysława Starewicza (1882-1965). Z tej okazji do Poznania przyjadą najwybitniejsi przedstawiciele tej dziedziny twórczości filmowej: Barry Purves, Paul Bush, Stanisław Sokolov i Špela Čadež.

– Festiwal Animator z jednej strony ma trafiać do osób, które się animacją zajmują i fascynują, ale postanowiliśmy sobie również cel, by pokazywać widzom niezainteresowanym tą formą sztuki, to jak animacja otacza ich i nas wszystkich w codziennym życiu. Animacja to przecież nie tylko filmy, ale też reklamy i różne inne działania – wyjaśnia Joanna Stankiewicz, dyrektorka festiwalu Animator. – Dla tych widzów, których chcemy dopiero wciągnąć w świat animacji przygotowujemy projekty z wykorzystaniem muzyki, czyli koncerty z wizualizacjami lub pokazy filmów z muzyką na żywo.

Animacji lalkowej poświęcona będzie konferencja “Od Starewicz od Star Wars”. Organizatorzy postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. przyszłości tradycyjnego filmu lalkowego. Podczas konferencji pokazana zostanie realizowana od 16 lat “Hoffmaniada” Stanislava Sokolova, w tym premierowo “Hoffmann i tajemnica zegarmistrza”.

Listę nazwisk wybitnych tworców, którzy po raz pierwszy goszczą na Animatorze, uświetnia Gerald Potterton, reżyser kultowego “Heavy Metalu” i ostatniego filmu Bustera Keatona “The Railrodder” oraz znakomita czeska realizatorka Michaela Pavlátová.

– W tym roku postaraliśmy się, żeby z naszymi projektami wyjść poza centrum miasta i od kilku miesięcy realizujemy projekt Bloki Animacji na Piątkowie. Z mieszkańcami tej dzielnicy tworzymy filmy animowane, dokumentalne i wielki finał odbędzie się w sobotę, 9 lipca – mówi Joanna Stankiewicz. – Moje osobiste perełki to oczywiście retrospektywy dwóch wspaniałych animtorek. Czeska animatorka Michaela Pavlátová, którą publiczność kocha za jej humorystyczne opowieści o ludzkich relacjach, a ja uwielbiam ją za feministyczne poglądy w jej twórczości. Zachęcam również do obejrzenia filmów słoweńskiej animatorki Špeli Čadež, która szturmuje wszystkie festiwale i zgarnia nagrody.

Na 9. edycji Animatora każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z jednej strony nie zabraknie awangardy, a z drugiej atrakcji dla dzieci. Jak przekonują organizatorzy, tegoroczny Animator dla Dzieci zachwyci nawet dorosłych. Specjalny program przygotowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu to siedem przystanków w drodze do poznania animacji. Wśród nich przegląd najnowszych filmów ze swiata, spotkanie z Chorwacją, bajki dla najmłodszych, a także warsztaty Animatorów Jutra.

Trzon Animatora stanowią oczywiście konkursy filmów krótkich i długometrażowych, pozwalające zapoznać się widzom z najnowszymi tendami w światowej animacji. Ponad 50 filmów z całego świata powalczy o nagrodę Złotego Pegaza. Krótkie metraże oceni międzynarodowe jury w składzie Špela Čadež (Słowenia), Michaela Pavlátová (Czechy) i Mateusz Solarz (Polska). Pełnym metrażom przyglądać się będą Stanisław Sokolov (Rosja), Margaret Parsons (USA) i Paweł Sitkiewicz (Polska).

Nie zabraknie także tradycyjnego już punktu programu, jakim są projekcie z muzyką na żywo. Wśród wielu muzycznych wydarzeń nie można przegapić projektu Wojciecha Jachny, Jacka Buhla i Kuby Ziołka, który zagrają do filmu “Chłopiec i świat” oraz występ Alien Ensemble, którego założycielem jest Micha Acher, znany z The Notwist oraz Tied & Tickled Trio.

Nowością na Animatorze będzie seksja Młodej Polskiej Animacji, w ramach której miłośnicy animacji przyjrzą się poczynaniom nowego pokolenia animatorów. Fantastyczne warsztaty pozwolą m.in. stworzyć animacje w rozszerzonej rzeczywistości.

W ramach cyklu zaprezentowane zostaną intymne wypowiedzi rysunkowe Karoliny Głusiec oraz abstrakcyjne, odważne eksperymenty Izumi Yoshidy. Publiczność pozna Jakuba Wrońskiego, autora malowniczych scenografii i humorystycznych animacji. Pokazane zostaną prace Natalii Brożyńskiej, autorki uwielbianych postaci Pafnucego i Kalasantego. Nie zabraknie błyskotliwych graficznie realizacji Karoly Specht oraz filmów Tomka Duckiego, autora m.in. czołówki 7. edycji festiwalu.

Podczas 9. edycji MFFA Animator odbędą się dwie polskie premiery docenionych przez krytyków na całym świecie pełnometrażowych produkcji animowanych. Polska publiczność będzie mogła po raz pierwszy zobaczyć nominowany do Cezara obraz “Niesamowity świat April”, który zachwycił fanów sci-fi oraz “Czerwonego żółwia”, który po MFF w Cannes okrzyknięty został “małym arcydziełem”.

“Czerwony żółw” pełnometrażowym debiutem Michaëla Dudoka de Wit. Zachwycająca animacją historia opisuje kamienie milowe w życiu człowieka. Mężczyna uwięziony na bezludnej wyspie desperacko próbuje z niej uciec. Pewnego dnia spotyka żółtwia, który na zawsze odmieni jego życie. Pokazy odbędą się 9 lipca o godz. 18.00 i 12 lipca o godz. 20.00 w CK Zamek.

Z kolei 10 i 11 lipca o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie film “Niesamowity świat April”. Paryż, rok 1941. Para naukowców bliska wynalezieniu serum długowieczności, przepada bez śladu. Dziesięć lat później ich córka April rozpoczyna pełne przygód poszukiwania. Chce odnaleźć rodziców i wyjaśnić przyczynę ich zniknięcia. Film nominowany do Cezara 2016. Głosu głównej postaci użyczyła Marion Cotillard.

Wieczoram w klubie festiwalowym widzowie zobaczą animowaną antologię horroru “Strach(y) w ciemności”, antywojenny dramat katastroficzny “A gdy zawieje wiatr”, czarną komedię z elementami horroru “Pewnej nocy w pewnym mieście”, thriller science fiction “Metropia”, surrealną komedię przygodową “Miasteczko Panika” oraz refleksyjny dokument science fiction “Babeldom”. Pokazy rozpoczynają się o godz. 23.15.

9. edycja MFFA Animator potrwa do 14 lipca. Szczegółowy program znajduje się na stronie festiwalu http://www.animator-festival.com/.