ABC inwestowania: podział funduszy według zawartości portfela inwestycyjnego [PRZEWODNIK]

O ile intuicyjnie nie ma problemu ze wskazaniem różnic między funduszem agresywnym a pasywnym, tak początkujący inwestor mógłby mieć problem z opisaniem pozostałych narzędzi. A to podstawy, które początkujący inwestor powinien poznać jako pierwsze. W końcu to od tego, co włoży do portfela inwestycyjnego, zależeć będzie potencjalny zysk czy ryzyko, jakie związane jest z funduszem.

Dobre decyzje podstawą sukcesu

Na polskim rynku jest obecnie ponad pół tysiąca funduszy. Spora konkurencja powoduje, że reklamy prześcigają się w obietnicach „bezpiecznego zysku”. Ten, kto zarabianie na funduszach inwestycyjnych ma już nieco we krwi wie, że u fundamentów sukcesu leżą trafne decyzje. Dlatego pytania o to, jak wybrać najlepszy fundusz dla siebie, są jednymi z najczęściej zadawanych ekspertom.

Doradcy inwestycyjni wiedzą, że to zależy od rodzaju funduszu. Dlatego początkujący inwestorzy muszą je wnikliwie poznać.

Fundusze według zawartości portfela

To najogólniejszy podział. Ma być wskazówką dla inwestorów jak grupować fundusze inwestujące w podobny sposób.

Fundusze pieniężne. Koncentrują się na papierach rynku pieniężnego, czyli np. bony skarbowe i komercyjne oraz certyfikaty depozytowe. Ryzyko jest ograniczone, dlatego zaleca się je osobom z niską tolerancją ryzyka oaz niewielką wiedzą o produktach inwestycyjnych. Zysk szacuje się jako podobny do tego z lokat. Dobry dla mocno początkujących inwestorów.
Fundusze dłużne. Skupiają się głównie na obligacjach o stałym lub zmiennym oprocentowaniu, np. firm lub gmin. Choć jest określany jako fundusz ograniczonego ryzyka, tak trzeba się liczyć z możliwymi zmianami stopy procentowej czy emitenta – co może mieć wpływ na wartość inwestycji. Oczekiwany zysk jest nieco wyższy od poziomu lokat. Narzędzie to jest dedykowane osobom akceptującym umiarkowane ryzyko.
Fundusze mieszane, hybrydowe. Portfel inwestycyjny składa się zarówno z akcji, jak i obligacji. To więc mieszanka strategii bezpiecznej i agresywnej – w zależności od przyjętej strategii. Ryzyko zależy więc od rodzaju akcji w portfelu. Oczekiwane zyski z reguły są wyższe od tych z funduszy dłużnych. To rozwiązanie rekomendowane osobom w średnim wieku, które już mają zaplecze wiedzy o inwestowaniu w fundusze.
Fundusze akcji. Większość portfela naturalnie stanowią akcje oraz inne papiery wartościowe jak np. kwity depozytowe. Uważane są za najbardziej ryzykowne, ponieważ mocny wpływ na zysk ma bieżąca koniunktura. Ale i zyski z tego funduszu są także najwyższe. Żeby „bezpiecznie” operować na tych funduszach należy mieć ponadprzeciętną wiedzę o temacie. Rekomendowany okres trwania inwestycji jest nie mniejszy niż pięć lat. Im dłuższy, tym lepiej.

Zapytaj eksperta o poradę

Jeśli nie jesteś pewien, jaki fundusz inwestycyjny wybrać, poproś o pomoc profesjonalnego doradcę. Jego zadaniem jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, przeanalizowanie możliwości oraz zarekomendowanie tych najlepszych. Zadzwoń na infolinię NN Investment Partners TFI pod numer tel. 801 690 555 i zadaj najbardziej nurtujące pytania.