Pierwszy rektor Akademii Medycznej (1885 – 1962). Kolejna nowość na CYRYLU

Tym razem jest to kolekcja dokumentów, prac naukowych, rysunków badawczych i zdjęć, będących spuścizną po pierwszym rektorze poznańskiej Akademii Medycznej prof. Tadeuszu Kurkiewiczu. Materiały te przekazało Muzeum Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Tadeusz Kurkiewicz był postacią kontrowersyjną z racji swoich sympatii politycznych oraz temperamentu, a jednocześnie cenionym, doskonałym dydaktykiem, wychowawcą wielu profesorów i docentów. Zmarł 11 marca 1962 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 marca w gmachu Collegium Maius przy ul. Fredry. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Junikowskim.

Kolekcja obejmuje dokumenty i fotografie ilustrujące kolejne etapy życia profesora. Na przestrzeni 77 lat jego życia na ziemiach polskich zmieniały się systemy polityczne i przetoczyły się dwie wojny światowe. Zebrane w kolekcji obiekty stanowią więc zarazem cenne świadectwo tamtych burzliwych czasów.

Opublikowane materiały to dokumenty i fotografie będące własnością Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (ofiarodawcą był prof. Andrzej Tykarski) oraz zbiory Archiwum Uniwersytetu Medycznego stanowiące bezterminowy depozyt Muzeum. Kilka dokumentów i zdjęć należy do Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii UMP. Część zdjęć udostępniła rodzina prof. T. Kurkiewicza. Portret profesora w stroju rektorskim jest własnością prof. dr hab. A. Tykarskiego, a fotografia asystentów z 18 marca 1934 roku pochodzi ze zbiorów rodzinnych dr hab. Szczepana Cofty.