Sukces naukowców UAM. Stworzyli wyjątkowy laser, pierwszy taki na świecie

Pierwszy w historii zasilany elektrycznie laser polimerowy stworzyli badacze z poznańskiego Wydziału Chemii, wyprzedzając tym samym wiele czołowych laboratoriów. – Tego rodzaju urządzenie od lat stanowiło prawdziwe wyzwanie dla naukowców pracujących w tej dziedzinie – zapewnia przedstawiciel biura prasowego UAM.

Laser jest efektem wieloletnich badań zespołu UAM, których wyniki pozwoliły na wyprzedzenie wielu czołowych laboratoriów. Akcję laserową uzyskano z zastosowaniem polimeru przewodzącego – polianiliny.

– Tego rodzaju urządzenie od lat stanowiło prawdziwe wyzwanie dla naukowców pracujących w tej dziedzinie – zapewnia Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego UAM.

Doniesienie o wynikach badań, sygnowane nazwiskami Jerzego J. Langera, Magdaleny Kalisz, Sebastiana Golczaka, Eweliny Frąckowiak i Krzysztofa Langera, zostało opublikowane w „Journal of Materials Chemistry C” 17 czerwca.

„Urządzenie o prostej LED-owej konstrukcji jest bezpośrednio zasilane prądem o niskim napięciu od 5 do 15 V. Powyżej progu 4-8 V i przy ilości dostarczonej energii elektrycznej 75-100 W, generowane są różne rodzaje fal laserowych, w tym prawie w całości monochromatyczne światło.(…) Wyniki są przełomowe w dziedzinie laserów polimerowych, zasilanych bezpośrednio przez elektryczność. Znaczenie odkrycia nie jest ograniczone ani do przedstawionego, konkretnego urządzenia, ani do użytych materiałów”.

Dioda polianilinowa to pierwszy na świecie laser polimerowy zasilany elektrycznie, a polianilina nowatorskim na terenie Polski polimerem przewodzącym otrzymanym w tym samym laboratorium UAM już w połowie lat 70-tych XX w.