Jazzem we władzę ludową. Poznańscy muzycy oddadzą hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca

Przepychanki pomiędzy miastem a ministerstwem obrony narodowej trwają w najlepsze, ale obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca to nie tylko uroczystości na placu Mickiewicza i apele pamięci. Poznańscy muzycy jazzowi z trębaczem Maciejem Fortuną na czele uczczą pamięć bohaterów czerwcowych wydarzeń w sposób iście nowoorleański!

Nie martyrologicznie, a muzycznie – tak 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca wraz z mieszkańcami Poznania będzie obchodził Marcin Fortuna. Trębacz zorganizował na to doniosłe wydarzenie orkiestrę, z którą na osiem trąbek wykona utwór skomponowany specjalnie na tę okazję.

– Zmierzenie się z takim wydarzeniem jest dla kompozytora wyzwaniem – przyznaje Maciej Fortuna, jednocześnie dodając: – Uważam jednak, że muzyka jest najstosowniejszym językiem do przekazania emocji, które trudno jest przekazać słowami, a takie właśnie emocje wiążą się z tym wydarzeniem.

Premierowego wykonania utworu napisanego przez Macieja Fortunę będzie można wysłuchać na antenie Radia Merkury 28 czerwca tuż po godz. 8.00. Na tym oczywiście nie koniec, bo tuż po nim muzycy pod przewodnictwem kompozytora wyruszą zabytkowym tramwajem przez Poznań, grając utwór w różnych częściach miasta. Tramwaj będzie trzyskładowy, dlatego też znajdzie się w nim miejsce dla każdego poznaniaka chcącego towarzyszyć muzykom w podróży ulicami miasta.

– Ok. godz. 10.30 w ramach głównych obchodów na ul. Gajowej, a dalej zgodnie z harmonogramem: o godz. 12.00 przed Zakładami Cegielskiego, o godz. 13.00 na placu Cyryla, o godz. 14.00 przy zajezdni tramwajowej na ul. Gajowej i o godz. 15.00 przy placu Mickiewicza – zapowiada Maciej Fortuna. – Będziemy wykonywali utwory z jadącego, poruszającego się tramwaju. Będziemy się poruszali od stacji do stacji. Każdy może się dosiąść, a przejazd będzie oczywiście bezpłatny.

Jeśli chodzi o samą kompozycję, będzie w niej można usłyszeć nie tylko dźwięk trąbki. W jej tło będą bowiem wplecione m.in. słowa Józefa Cyrankiewicza oraz Stanisława Hejmowskiego, słynnego obrońcy robotników. Dopełnienie całości ma stanowić obecność w zabytkowym tramwaju grupy rekonstrukcyjnej złożonej ze studentów Politechniki Poznańskiej.

– Mamy zakupione stroje dla pięciu osób – rąbka tajemnicy uchyla Aleksander Gapiński, jeden ze studentów zaangażowanych w przedsięwzięcie. – Będziemy jechać razem z trębaczami, tak aby wprowadzić świąteczną atmosferę. Chcemy, żeby ludzie mogli poczuć się bliżej tych wydarzeń. Będziemy przebrani za robotników, będziemy mieli też flagi i transparenty. Jeżeli ktoś będzie chciał nas o coś zapytać, również nie będzie problemu, ponieważ jesteśmy wprowadzeni w temat.

– Rok 56 to oczywiście tragiczne wydarzenia, które jednak spowodowały, że pewną część wolności w Polsce udało się wywalczyć – przypomina Marcin Kostaszuk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta, który mocno wspiera wydarzenie. – Dla środowiska muzycznego lat 50., przede wszystkim dla środowiska jazzowego, miało to ogromne znaczenie. Jazz wyszedł z przysłowiowych katakumb. Tak naprawdę od 1956 r. pojawiają się pierwsze festiwale jazzowe, pojawiają się pierwsze wielkie postaci, takie jak Czesław Niemen. Poznański Czerwiec sprawił, że polska kultura została odemknięta po okresie socrealizmu i stalinizmu, co w kontekście wydarzenia przygotowanego przez Macieja Fortunę ma ogromne znaczenie. Myślę, że czeka nas coś niezwykłego – kończy Kostaszuk.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Jazz Poznań przy wsparciu Miasta Poznań oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich poznaniaków do udziału.