5 najładniejszych ogrodów botanicznych w Polsce

Często wybieraną weekendową rozrywką jest wizyta w ZOO, mało osób decyduje się na podziwianie darów natury. I choć turystyka ogrodowa staje się coraz popularniejsza w Polsce nadal nie wiele osób wie, jak piękne miejsca można znaleźć w naszym kraju. Poniżej prezentujemy subiektywną listę 5 polskich ogrodów botanicznych, które zasługują na szczególną uwagę.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Naszą listę rozpocznie perełka Lubelszczyzny, czyli Ogród Botaniczny w Lublinie, który nieustannie od 1965 roku przyciąga turystów swoją wyjątkowością. Leży w malowniczej dolinie rzeki Czechówki. Znajdziecie tam ponad 1600 różnych gatunków drzew i krzewów, ponad 4600 roślin zielnych i szklarniowych oraz piękny staw, który jest idealnym miejscem na wiosenny spacer. Na terenie obiektu wydzielono 11 działów tematycznych, do najciekawszych z nich należą rośliny cebulowe, szklarnie, rośliny Azji czy Południowej i Południowo-Wschodniej Europy..

Chcąc wybrać nocleg w Lublinie (http://www.noclegowo.pl/noclegi/lublin/) kieruj się na podaną stronę.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Kolejnym miejscem niewątpliwie zasługującym na uwagę jest jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce – Ogród Botaniczny w Krakowie. Znajduje się on na terenie dawnego ogrodu Czartoryskich i posiada bogatą ekspozycję florystyczną. Rośnie tam około 5 tysięcy odmian roślin z całego świata, w tym 1000 gatunków drzew i krzewów znajdujących się m.in. w Arboretum. To właśnie tutaj zobaczyć można słynny Dąb Jagielloński liczący ponad 230 lat oraz kompozycję roślin biblijnych, Alpinarium czy specjalne obszary roślin chronionych, leczniczych, ozdobnych, tropikalnych i wodnych. Obiekt jest otwarty dla turystów cały rok, a na jego terenie można także zwiedzać Muzeum Botaniczne z kolekcją dotyczącą działalności naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Wszystkie osoby spragnione wypoczynku i ucieczki od miejskiego zgiełku koniecznie powinny odwiedzić Ogród Botaniczny we Wrocławiu. Podobnie jak krakowski obiekt jest on jednym z najstarszych w Polsce, jednak jest nieco młodszy od poprzednika. Zielone aleje przepełnione wyjątkowymi okazami, ponad 11 tysięczna kolekcja rożnych gatunków roślin, bujne krzewy dostarczą niezapomnianych wrażeń nie tylko wzrokowych. W końcu nie bez powodu nazywany jest „Oazą piękna i spokoju”. Należy do zabytków ziemi dolnośląskiej oraz został uznany w 1994 roku za pomnik historii.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

To jedyne miejsce w mieście, gdzie na powierzchni 22 ha można znaleźć okazy dosłownie z całego świata. Niezwykle estetyczna i bogata kolekcja co roku przyciąga nie tylko mieszkańców Poznania. Można tam podziwić drzewa, krzewy z wybranych stref klimatyczno-roślinnych, sukulenty, rzadko spotykane odmiany tropikalne, roślinność górską, byliny ozdobne, narodową kolekcję irg, a nawet gatunki, którym grozi wymarcie. Jednak przy okazji wizyty w Poznianiu warto także zajrzeć do Palmiarni, która jest jednym z największych tego typu zbiorowisk roślinności tropikalnej w Europie.

Ogród Botaniczny w Łodzi

Ostatnim niebanalnym obiektem jest Ogród Botaniczny w Łodzi. To niewątpliwie największy ogród w Polsce – zajmuje powierzchnię 67 ha. Został podzielony na 9 stref tematycznych. Zwiedzający mogą podziwiać ogród w stylu japońskim, alpinarium, arboretum, dział poświęcony florze polskiej, rośliny lecznicze i przemysłowe, zieleń parkową, systematykę roślin zielnych, dział biologii roślin oraz kolekcję roślin ozdobnych. Jak każdy ogród botaniczny pełni przede wszystkim funkcje dydaktyczne, jednak jest także idealnym miejscem na weekendowy odpoczynek. Pracownicy organizują specjalne zajęcia edukacyjne na przykład różnego rodzaju warsztaty, ćwiczenia laboratoryjne czy wycieczki z przewodnikiem. Ponadto przygotowywane są wystawy tematyczne, pokazy i kiermasze roślin oraz książek przyrodniczych. Chętni mogą także uzyskać porady dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin. Dla wyjątkowo dociekliwych przygotowano 5 ścieżek z tablicami informacyjnymi, gdzie można poznać m.in. typy i zasady działania zegarów słonecznych, dowiedzieć się czym jest gnomon czy analemma oraz zrozumieć dlaczego w Polsce są 4 pory roku.

Wszystkie te miejsca są niezwykle piękne i spodobają się nie tylko miłośnikom florystyki. Zachwycające widoki, zróżnicowane kolory oraz uspokajająca zieleń na pewno dostarczą niezapomnianych przeżyć. Może taka wyprawa będzie inspiracją, do stworzenia i urządzania własnego ogródka?