Podążyli śladami organiczników

Jak połączyć ze sobą temat dziedzictwa historycznego pracy organicznej ze współczesnym obliczem działań na rzecz rozwoju gospodarczego regionu Wielkopolski? Dowiedzieli się tego wszyscy, którzy obejrzeli pokonkursową wystawę “Śladami organiczników”. Jej wernisaż, połączony nagrodzeniem studentów, którzy zajęli I, II i III miejsce w konkursie, odbył się w poniedziałek, 23 maja o godz. 12.00 w Collegium Minus przy Wieniawskiego 1.

Konkurs “Śladami organiczników” kierowany był do studentów uczelni publicznych w Poznaniu. Ich zadanie polegało na połączeniu fotografii tematu dziedzictwa historycznego pracy organicznej ze współczesnym obliczem działań na rzecz rozwoju gospodarczego regionu Wielkopolskiego.

Spośród nadesłanych prac komisja wybrała 12 zdjęć umieszczonych na wystawie. Znalazły się wśród nich fotografie, których autorzy otrzymali główne nagrody – 3,2 i 1 tys. zł za odpowiednio I, II oraz III miejsce na podium.

Pierwsze miejsce zajął Dominik Kłos i jego zdjęcie pt. “Fotografia”. Drugie miejsce komisja przyznała pracy “Zakłady Cegielskiego”, którego autorką jest Paulina Popek. Dominik Antczak za fotografię “Każda praca ma znaczenie” otrzymała trzecie miejsce.

– Przeanalizowałem temat konkursowy, rozłożyłem go na części pierwsze tak, żeby wyciągnąć z niego sens wewnętrzny. Stwierdziłem, że na zdjęciu musi być jakaś czynność, która wpływa na rozwój gospodarki Wielkopolski i tak powstał reportaż z fabryki – mówi Dominik Kłos. – Fotografią zajmuję się na co dzień i jestem związanym ze Studencką Agencją Akademicką WNPiD UAM.

– Chciałam, żeby moja praca połączyła współczesne działania na rzecz rozwoju gospodarczego i tradycję. Stwierdziłam, że samo zdjęcie budynku nie będzie ciekawe, więc wykonałam postaci z kartki technicznej, które są anonimowe i robiąc zdjęcie, w jednej ręce trzymałam te postaci, a drugą robiłam zdjęcie – wyjaśnia Paulina Popek, studentka WNPiD UAM. – Zdjęcie wykonałam telefonem komórkowym, a fotografią zajmuję się amatorsko.

Konkurs fotograficzny “Śladami organiczników jest częścią projektu “Kultura przedsiębiorczości dla mieszkańców Wielkopolski” realizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnikę Poznańską.