Niepełnosprawni w samolocie

Pasażerowie niepełnosprawni mają prawo do odbycia lotu samolotem oraz do pomocy ze strony pracowników linii lotniczych w trakcie trwania podróży. Pracownicy są zobowiązani pomóc im również przed wejściem na pokład i po zejściu z niego. Zasady korzystania z lotów samolotowych określa Rozporządzenie NR 1107/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie praw osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą.

Rezerwacja biletu lotniczego dla osoby niepełnosprawnej

Przed rezerwacją biletu samolotowego dobrze, aby osoba niepełnosprawna zapoznała się z zasadami bezpieczeństwa linii lotniczych. Do 48 godzin przed lotem należy też poinformować linie o potrzebie pomocy w podróży.

Warto też zapewnić sobie dojazd na lotnisko. Podróżujący samochodem mogą skorzystać z usługi wynajęcia parkingu przy lotnisku. Warszawa to jedno z miast, gdzie można skorzystać z usług firmy StartParking, która nie tylko oferuje miejsce na parkingu, ale także dowozi pasażerów na lotnisko, jeśli parking znajduje się dalej niż 500 m od terminalu.

Osoba niepełnosprawna na lotnisku

Najlepiej zarezerwować sobie trochę czasu i wcześniej zjawić się na lotnisku. Dzięki temu na czas dotrzemy do miejsca odprawy. Jeśli odprawiamy się przez internet, należy zabrać ze sobą potwierdzenie zgłoszenia o konieczności pomocy.

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą zostać na nim aż do wejścia na pokład. W przypadku, kiedy nie jest to możliwe ze względów technicznych, należy skorzystać z wózka dostępnego w porcie lotniczym. Wózek należący do pasażera zostanie nadany jako bagaż. Jedna osoba niepełnosprawna lub o ograniczonej sprawności ruchowej może zabrać ze sobą nie więcej niż 2 urządzenia do poruszania się.

Niepełnosprawny w samolocie

Niepełnosprawni oraz osoby o ograniczonej możliwości poruszania się zazwyczaj są wprowadzani na pokład samolotu jako pierwsi.
Przewoźnik powinien zapewnić miejsce siedzące tak, aby spełniło oczekiwania osób niepełnosprawnych.
Psy przewodnicy mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej.
Pasażer wymagający pomocy przy zejściu z pokładu, będzie zwykle opuszczał ją jako ostatni. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej udzielić pomocy w pustej kabinie. W razie konieczności wcześniejszego opuszczenia pokładu, należy zgłosić to przewoźnikowi wcześniej.
Sprzęt do poruszania się powinien być dostarczony właścicielowi możliwie jak najszybciej po opuszczeniu samolotu.

Zobacz także: Jak najwygodniej dojechać na lotnisko