Błędy w deklaracji PIT – jakie poniesiesz konsekwencje?

Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym możemy złożyć deklarację podatkową i tym samym rozliczyć się z fiskusem za rok poprzedni. Czy błędy w złożonej deklaracji mogą być kosztowne?

Każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć się z dochodów uzyskanych w roku poprzednim. W 2016 r. czasu jest nieco więcej – ostatni dzień na złożenie deklaracji to poniedziałek 2 maja (wiąże się to z tym, że ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę). Pracownicy urzędów skarbowych i osoby pracujące w biurach rachunkowych podkreślają, że można wskazać pewne najpopularniejszych błędy popełniane przez podatników rozliczających się z dochodów. Większości z nich można uniknąć. Czy za popełnienie błędu w deklaracji czekają konsekwencje? Jeżeli tak, to jakie?

Drobne błędy – bez paniki

Do najczęściej popełnianych błędów należy zaliczyć np. wpisanie błędnego numeru NIP czy brak podpisu. Zdarza się, że podatnik wpisuje nieaktualne dane osobowe. Dotyczy to np. kobiet, które w związku z zawarciem małżeństwa zmieniły nazwisko lub rozwodników, którzy powrócili do nazwiska sprzed ślubu.

Powyższe błędy to drobne pomyłki, za które urzędnicy nie karzą grzywnami. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne będzie ich sprostowanie. Jeżeli zauważysz pomyłkę w złożonej już deklaracji, to powinieneś jak najszybciej złożyć korektę. W innym przypadku możesz się spodziewać, że – prędzej czy później – urzędnicy wezwą cię do siebie, abyś dokonał sprostowania.

Pomyłki rachunkowe – co dalej?

Choć obowiązek rozliczenia się z dochodów spoczywa na każdym podatniku, to jednak fakt wypełniania PIT-u tylko raz w roku powoduje, że o błędy rachunkowe nie jest trudno. Co w takiej sytuacji? Gdy są to oczywiste błędy, urzędnicy mogą samodzielnie dokonać korekty. Gdy jednak rozbieżności są duże, urzędnicy wystawią wezwanie.

Często pojawia się pytanie o zaokrąglenie 1% podatku przekazywanego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (zobacz: wykaz organizacji). Zasady zaokrąglania kwoty są czytelne, ale teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką – bywa, że podatnicy źle dokonają obliczeń. W takim przypadku urzędnicy również mogą samodzielnie dokonać sprostowania.

Jak uniknąć pomyłek?

Poprawne wypełnienie PIT może być zadaniem trudnym. Część podatników preferuje powierzenie tego zadania specjaliście. Nie powinno to dziwić – w ten sposób zyskują oni pewność, że poszczególne dokumenty zostały prawidłowo sporządzone. Plusem takiego rozwiązania jest również brak martwienia się o dostarczenie deklaracji. Jak jednak uniknąć pomyłek przy samodzielnym wypełnianiu PIT-u?

W sieci bez trudu można znaleźć programy przeznaczone do przygotowania rocznego rozliczenia. Są one intuicyjne w obsłudze, pozwalają również wyeliminować większość błędów np. rachunkowych, bo aplikacja samodzielnie podlicza wartości znajdujące się w poszczególnych kolumnach. Dodatkowym plusem wykorzystania takich programów jest możliwość złożenia deklaracji online. To oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Jakie konsekwencje grożą za niezłożenie PIT-u?

Błędy w deklaracji podatkowej to nie koniec świata – można je naprawić. Inaczej wygląda kwestia w sytuacji, gdy nie złożysz zeznania podatkowego w terminie. W takiej sytuacji musisz liczyć się z tym, że urząd może wszcząć postępowanie przeciwko tobie. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem podatków podkreślają, że lepszym rozwiązaniem jest złożenie PIT-u zawierającego tylko dane osobowe niż złożenie deklaracji po upływie terminu.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze specjalistą serwisu praca-katowice.info.

//