Panele fotowoltaiczne – sposób na darmową energię

Polska, jako jeden z członków Unii Europejskiej, zobowiązała się żeby do 2020 roku zwiększyć do 20% udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii użytkowej. Żeby wywiązać się z tego zadania, państwo zachęca indywidualnych konsumentów do inwestowania w instalacje oze, np.: instalacje fotowoltaiczne, które wykorzystują do swojego działania energię słoneczną.

Warunki pogodowe

Polska, ze względu na swoje położenie, może w skuteczny i efektywny sposób wykorzystywać energię promieniowania słonecznego, która dociera do ziemi. Roczna gęstość promieniowania słonecznego w naszym kraju (na płaszczyznę poziomą) wynosi około 1000 kWh/mkw. Wskaźnik ten jest nieco wyższy na Lubelszczyźnie, gdzie wynosi ponad 1200 kWh/mkw. Tam też najefektywniej można korzystać z instalacji fotowoltaicznych.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Najważniejszą składową instalacji fotowoltaicznych są panele fotowoltaiczne. Często, choć jest to nieprawidłowe, stawia się równość między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi. Te pierwsze produkują energię elektryczną, drugie zaś służą do ogrzewania cieczy. Każdy panel składa się z krzemowych modułów, połączonych półprzewodnikami. Panele mogą być wykonane z krzemu monokrystalicznego, polikrystalicznego lub amorficznego. Panele fotowoltaiczne są w 100% biodegradowalne, praktycznie bezawaryjne i co najważniejsze posiadają nawet 20 letnią gwarancję. Nowoczesne panele posiadają specjalne mechanizmy, które zapobiegają ich oblodzeniu i zaśnieżeniu. Szczegółowe informacje na temat rodzajów panele fotowoltaicznych: http://www.prosument-oze.eu/panele-fotowoltaiczne.html Panele montuje się na specjalnych konstrukcjach, które mogą znajdować się na dachu budynku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Panele absorbują energię promieniowania słonecznego i zamieniają ją na prąd stały, który jest przesyłany do inwertera. Tam przekształcany jest w prąd o natężeniu zmiennym. Dzięki nieznacznie wyższym parametrom prąd wyprodukowany w instalacji fotowoltaicznej jest w pierwszej kolejności wykorzystywany w instalacji elektrycznej. Na instalację fotowoltaiczną składają się również zabezpieczenia i okablowanie.

Zalety korzystania z instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne, wchodzące w skład instalacji, są inwestycją, która zwróci się już po kilku latach użytkowania. Dzięki swoim wysokim parametrom panele są w stanie pracować nawet 25 lat, bardzo rzadko ulegają awarii i są praktycznie bezobsługowe. Dodatkowo energia wytwarzana przez panele jest „czysta” – w procesie jej wytwarzania nie dochodzi do emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Panele fotowoltaiczne pracują bezgłośnie, w przeciwieństwie do np.: turbin wiatrowych. Zajmują też stosunkowo niewiele miejsca. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej pozwala też częściowo lub całkowicie ograniczyć koszty związane z zakupem energii od dostawcy. Energia produkowana w instalacji jest wykorzystywana przez gospodarstwo domowe w pierwszej kolejności, a niedobory uzupełniane są z tradycyjnych źródeł. W przypadku produkcji nadwyżek prądu można go sprzedawać po preferencyjnych stawkach do elektrowni.

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych przynosi wiele korzyści nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, ale również ekonomicznych. Warto dokładnie zapoznać się z tym tematem, szczególnie, że państwo przewiduje pomoc finansową przy zakupie i montażu instalacji.