Dni Ułana. Poznaniacy oddali hołd poległym

W Poznaniu trwają Dni Ułana. W sobotę odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz Poznania. Wcześniej poznaniacy mogli oglądać widowiskowe pokazy na Hipodromie Wola. W niedzielę ułani zapraszają na piknik rodzinny na Cytadeli.

Uroczystości Dni Ułana rozpoczęły się wczesnym rankiem w piątek 22 kwietnia, od mszy świętej i uroczystego apelu w bazie 17. Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie, koło Sulęcina, by jeszcze tego samego dnia przenieść się na Wolę, gdzie jeźdźcy w ramach 26. Ogólnopolskich Zawodów Kawaleryjskich rywalizowali w konkurencjach ujeżdżania, skoków czy władania bronią białą.

Oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka rozpoczął capstrzyk, czyli przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Ułana. Zgromadzeni tam poznaniacy oddali hołd poległym żołnierzom z 15. Pułku Ułanów Poznańskich w uroczystym apelu pamięci.

– Dzisiejsze obchody Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich są dowodem na to, że pamięć o bohaterstwie żołnierzy jest wciąż żywa i nieustannie wzbudza w nas Polakach, poznaniakach poczucie dumy i patriotycznej radości – mówił podczas uroczystości pod pomnikiem prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – Poznańska jednostka jest jedną z najlepszych w kraju. Od Powstania Wielkopolskiego, poprzez wojnę polsko-bolszewicką, aż po kampanię wrześniową żołnierze 15. Pułku Ułanów Poznańskich wykazywali się wielką odwagą i poświęceniem w walce o niepodległość i wolność kraju. Obchody Dni Ułana to żywa lekcja historii. Wierzę, że dzięki temu pamięć o tych wydarzeniach nie zginie, a piękna postawa żołnierzy będzie wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń.

Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich co roku przyciąga liczne grono mieszkańców Poznania, co jak podkreślił prezydent, najlepiej świadczy o przywiązaniu poznaniaków do tej tradycji. Ogromną popularnością cieszą się wydarzenia towarzyszące: zawody militari na Woli oraz piknik kawaleryjski na poznańskiej Cytadeli. Poznaniacy mogą podziwiać umiejętności i kunszt żołnierzy podczas pokazów woltyżerki, łucznictwa czy wyszkolenia artyleryjskiego.