Urząd Miasta zachęca do rozliczania PIT-ów w Poznaniu

Autor: UMP (Hubert Bugajny/biuro prasowe), PG; fot. P. Garbowski
Drukuj

Płacąc podatki w Poznaniu, współfinansujemy transport i komunikację miejską, przyczyniamy się do poprawy opieki medycznej, jakości oświaty, ochrony dziedzictwa kulturowego i oferty sportowej w mieście. Na miesiąc przed ostatecznym terminem złożenia deklaracji podatkowej, Miasto Poznań zachęca do rozliczania podatków w miejscowych urzędach skarbowych.

Pieniądze podatników przekazywane są między innymi na utrzymanie instytucji kultury i wzbogacanie ich oferty. W ubiegłym roku blisko 1 mln 800 tys. osób wzięło udział w wydarzeniach kulturalnych prowadzonych lub dotowanych przez miasto. Przy wsparciu miasta, czyli pośrednio jego mieszkańców, w ubiegłym roku udało się też zrealizować 133 projekty kulturalne, organizowane przez niezależne organizacje pozarządowe.

Więcej podatków rozliczonych w Poznaniu oznacza też więcej środków na zakup i modernizację tramwajów i autobusów, remonty dróg czy renowację zabytków. Tylko w ubiegłym roku, Poznań przeznaczył środki na renowację zabytkowej zabudowy w aż 16 projektach. Z kasy miejskiej dotowane też są obiekty sportowe i kluby działające na terenie Poznania.

Wpływy z udziału w podatku dochodowym są największym źródłem finansowania spraw publicznych w mieście. Oznacza to, że część podatku dochodowego, odprowadzanego na podstawie deklaracji PIT, trafia do kasy miejskiej, gdzie później  jest rozdzielana na finansowanie zadań publicznych.

Przewidywany dochód miasta na 2016 rok z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wynosi blisko 900 mln zł i jest o niecałe 6 procent wyższy od ubiegłorocznego. Wzrost wynika z wielu przyczyn, między innymi ze zwiększenia średniego wynagrodzenia oraz spadku bezrobocia. Jednak wpływy do wspólnej kasy miejskiej mogłyby być dużo wyższe.

-  Pomimo, że budżet miasta ponosi znaczną część kosztów funkcjonowania aglomeracji, wciąż udaje nam się wypełniać wszystkie zadania i realizować ciekawe projekty, podnoszące jakość i komfort życia w Poznaniu. Naszym priorytetem jest podniesienie dochodów miasta z tytułu udziału w podatku PIT.  Podejmujemy szereg działań ukierunkowanych na zachęcanie ludzi do osiedlania się w Poznaniu - przekonuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Udział Poznania we wpływach z PIT na tle kraju systematycznie spada. W 2004 roku wynosił 2,78%, obecnie ten wskaźnik kształtuje się na poziomie 2,31%.

- Problemem jest saldo migracyjne. W Poznaniu ubywa mieszkańców, a ci którzy tutaj pracują zamieszkują w sąsiednich gminach i tam rozliczają swoje podatki - powiedziała Justyna Glapa, kierownik z Wydziału Budżetu i Analiz.

Miasto Poznań z podatków finansuje transport i komunikację, oświatę,  służbę zdrowia, kulturę i sport, gospodarkę komunalną oraz wiele innych zadań publicznych. Aby zachęcić do składania deklaracji, Miasto Poznań uruchomiło specjalną stronę internetową, na której znajdują się informacje o korzyściach rozliczania podatków w mieście. Przydatne informacje znajdują się pod adresem www.naszepodatki.poznan.pl

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA