Jak żłobki w Poznaniu szykują się na nadejście wiosny?

Tegoroczna zima powoli dobiega końca. Do początku kalendarzowej wiosny zostało już zaledwie kilka tygodni. W jaki sposób zimę pożegnają dzieci z poznańskich żłobków? I czemu właściwie ta biedna Marzanna musi utonąć?

Pierwszy Dzień Wiosny to bardzo szczególna okazja. Z tego powodu dzieci z poznańskich żłobków ubierają się tego dnia w kolorowe stroje – przeważnie zielone, gdyż wiosną cała przyroda budzi się do życia i to właśnie ten kolor zaczyna dominować w naturze. Poza tym przedszkolaki wykonują w tym czasie prace plastyczne o wiosennym charakterze. Pojawiają się na nich zatem rzeczy, które najbardziej kojarzą się maluchom z tą porą roku: słońce, kwiaty, żaby, jaskółki, pszczółki, biedronki… Zdecydowanie najpopularniejszym motywem są jednak bociany, które w tym czasie wracają z ciepłych krajów i tym samym zwiastują nadejście prawdziwej wiosny.

Kim jest Pani Wiosna?

Część żłobków z Poznania zostaje w tym szczególnym czasie odwiedzona przez Panią Wiosnę, która przygotowuje dla maluchów niesamowite zajęcia, a one w zamian obdarowują ją własnoręcznie przygotowanymi upominkami: papierowymi żabkami, żonkilami z opakowań po jajkach, tulipanami z bibułki… Prawdziwą Panią Wiosnę można oczywiście bardzo łatwo rozpoznać, gdyż zawsze ubrana jest w suknię, na głowie nosi kolorowy wianek, a w ręku trzyma kosz pełen kwiatów. To właśnie ona zachęca dzieci do wspólnych tańców oraz śpiewów, które mają ostatecznie przegonić zimę.

Rzecz jasna, najbardziej charakterystyczną tradycją związaną z pierwszym dniem wiosny w dalszym ciągu pozostaje topienie Marzanny. Co ciekawe, zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów słowiańskich, gdy był jednym z elementów Jarych Godów – święta poświęconego Matce Ziemi. Symboliczne zabicie Panny Śmierci miało pomóc jej w powrocie do krainy ciemności oraz przywrócić życie na Ziemi. Dziś ten stary słowiański zwyczaj kultywowany jest właśnie przez dzieci, ale jego forma została mocno zmieniona ze względu na bezpieczeństwo i dbałość o środowisko (ekologiczne materiały).

Dziecko bliżej natury

Pierwszy Dzień Wiosny to także doskonała okazja do tego, żeby wprowadzić dzieci w obszar edukacji przyrodniczej oraz obserwacji rozwoju roślin. Niektóre żłobki z Poznania posiadają własne ogrody, w których dzieci mogą sadzić różne odmiany kwiaty i siać rzodkiewkę, a potem śledzić ich wzrost. Nie od dziś bowiem wiadomo, że to właśnie nabywanie wiedzy poprzez praktyczne działanie i systematyczną obserwację jest jednym z najlepszych sposobów uczenia się. Dlatego na samym początku wiosny warto zabierać dzieci na spacery i pozwolić im szukać pierwszych zwiastunów nowej pory roku: zieleniącej się trawy i pęków liści na drzewach i krzewach. To właśnie tego typu drobne działania kształtują u maluchów wrażliwość ekologiczną i proekologiczną postawę.

Artykuł poleca żłobek Wesołe Koziołki.
Prywatny żłobek Wesołe Koziołki z Poznania oferuje program opieki, wychowania i edukacji oparty na pedagogice Marii Montessori.