Pradawny zwyczaj, czy bestialski mord? Wątek kryminalny na najnowszej wystawie Muzeum Archeologicznego

„Przemoc i rytuał w neolicie” to tytuł nowej ekspozycji w Muzeum Archeologicznym, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 11 lutego. Na wystawie rekonstruujemy grób zawierający, aż 15 szkieletów mężczyzn, kobiet i dzieci ułożonych jeden na drugim. Makabrycznego odkrycia dokonano w Koszycach w Małopolsce.

Już od piątku (dzień po wernisażu) budząca wiele emocji ekspozycja spektakularnego odkrycia z Koszyc będzie w pełni dostępna dla zwiedzających. Na pozostałości takiego kompleksu obrzędowo-sepulkralnego kultury amfor kulistych archeolodzy natknęli się w 2011 roku podczas badań ratowniczych związanych z budową kanalizacji w Koszycach, pow. proszowicki. Ich odkrycie było dużym zaskoczeniem.

Ekspozycja “Przemoc i rytuał w neolicie” stanie się równocześnie pierwszą po długiej przerwie wystawą zajmującą przestrzeń wystawienniczą w piwnicach Pałacu Górków. Enigmatyczne ceglane wnętrza podziemi na Wodnej 27 w Poznaniu stworzą idealne warunki dla tych, którzy w ciszy i skupieniu zechcą pochylić się nad zwyczajami i rytuałami sprzed tysięcy lat.

Wernisaż wystawy „Przemoc i rytuał w neolicie” odbędzie się w czwartek, 11 lutego o godz. 14.00 w Muzeum Archeologicznym na ul. Wodnej 27 w Poznaniu.