Problemy z prawem? Program bezpłatnych porad wystartował

Od 1 stycznia w całej Polsce realizowany jest program bezpłatnych porad prawnych. Porady udzielane są również w Poznaniu, w 22 zorganizowanych specjalnie w tym celu punktach. Wszystko po to, by każdy mógł liczyć na profesjonalną pomoc ze strony adwokata lub radcy prawnego.

Uruchomieie programu bezpłatnych porad prawnych to zadanie zlecone samorządom przez administrację rządową w ramach wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W Poznaniu zadanie to od początku stycznia realizuje urząd miasta wraz z Wielkopolską Izbą Adwokacką, Okręgową Izbą Radców Prawnych oraz organizacjami pozarządowymi. I tak w powiecie poznańskim działają już 22 punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Porad udzielają w nich adwokaci i radcowie prawni, natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe również doradcy podatkowi i absolwenci wyższych studiów prawniczch posiadających co najmniej trzyletnie doświadczenie. Kto może skorzystać z ich usług?

– Pomoc jest skierowana przede wszystkim do osób, które nie ukończyły 26. roku życia, oraz do osób, które ukończyły 65. rok życia – informuje Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania. – Ponadto do korzystania z nieodpłatnych porad prawnych uprawnione są także osoby korzystające z pomocy społecznej, czyli znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, weterani i kombatanci, osoby, które posiadają kartę rodziny dużej, oraz osoby poszkodowane w wyniku katastrof naturalnych, awarii technicznych i klęsk żywiołowych.

Warto podkreślić, że z usługi skorzystać mogą również osoby nie będące zameldowane na terenie powiatu poznańskiego. Jeśli chodzi o zakres świadczonej pomocy prawnej, objęte są nią m.in. porady z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego czy prawa pracy. Nie są natomiast udzielane porady z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. To obostrzenie dotyczy jednak tylko tych osób, które prowadzą już własną działalność. Jeśli więc ktoś chce rozpocząć prowadzenie własnej działalności, ale nie do końca wie, jak zabrać się do tego od strony prawnej, również może liczyć na bezpłatną pomoc w ramach realizowanego programu. A tę, jak zapewnia Ewa Habryn-Chojnacka, wicedziekan Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, świadczą wyłącznie profesjonaliści.

– Przygotowując ten projekt i ustalając zasady współpracy pomiędzy poszczególnymi powiatami a Wielkopolską Izbą Adwokacką, wykonaliśmy dużą pracę – mówi Ewa Habryn Chojnacka. – W każdym z punktów zapewniona jest profesjonalna pomoc prawna zarówno ze strony naszych samorządów zawodowych, jak i organizacji pozarządowych. Gwarantujemy, że osoby, które świadczą pomoc prawną, są osobami profesjonalnymi. Są to odpowiednio weryfikowani adwokaci i radcowie prawni. Oznacza to, że osoby, które będą świadczyły taką pomoc prawną, mają ukończone wymagane szkolenia, aktywnie działają w zawodzie, posiadają niezbędne doświadczenie i mogą się wykazać dużą wiedzą.

Zbigniew Tur, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych, dodaje: – Program bezpłatnych porad to w dużej mierze projekt przekładający się na świadomość prawną naszego społeczeństwa. Ludzie często boją się prawa, bo po prostu go nie znają i uważają, że nie znajdą w nim żadnej ochrony. A nieraz wystarczy po prostu wskazać jakiś kierunek działania, żeby ktoś zmienił swoje myślenie, zaczął szukać konkretnych rozwiązań i przekonał się, że wcale nie jest tak, że nic nie można zrobić.

Pomoc świadczona w ramach projektu obejmuje: udzielanie informacji o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach, przedstawienie propozycji sposobu rozwiązania danego problemu prawnego, pomoc w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy prawnej (nie obejmuje pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym – wówczas osoba uprawniona może wnioskować o ustanowienie pełnomocnika z urzędu), sporządzenie projektu pisma procesoweg o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej czynne są 5 dni w tygodniu przez 4 godz. dziennie, w różnych godzinach, tak aby każdy, niezależnie od tego, w jakich godzinach pracuje, mógł liczyć na pomoc. Szczegóły odnośnie funkcjonowania poszczególnych punktów można znaleźć na stronie www.poznan.pl/pomocprawna.

Koszt projektu to blisko 1 400 000 zł, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu państwa. W założeniu jest to zadanie jednoroczne.