Jak Poznań uczci 1050. rocznicę Chrztu Polski?

Prawie przez cały 2016 rok czekają nas wydarzenia związane z tą okrągłą rocznicą. W kościołach już pojawiły się jubileuszowe świece, a w liturgii – specjalne modlitwy i pieśni. Do obchodów szykuje się również wiele poznańskich – i nie tylko poznańskich – instytucji i fundacji.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci już 22 stycznia pokaże na wystawie dębową łódź. Nie będzie to jednak zwykła łódź – dzięki dębowemu drewnu z X w., z którego będzie wykonana, połączy chrześcijańską symbolikę łodzi z czasami Chrztu Polski. Rezerwat szykuje też dla szkół i chętnych instytucji wystawy mobilne, które będzie można wypożyczać. Jedna z nich pokaże pamiątki minionych wieków odnalezione podczas badań archeologicznych na Ostrowie Tumskim.

W ostatni weekend stycznia (29-31.01) Brama Poznania rozpocznie całoroczny projekt Dziedzictwo 966. Na początku odbędą się wydarzenia związane swoją tematyką z pojęciem władzy. Przez trzy ostatnie styczniowe dni odbędą się pokazy filmów, zwiedzanie tematyczne ekspozycji, warsztaty dla młodych menedżerów i menedżerek kultury, panele dyskusyjne oraz wernisaż wystawy prac Luizy Kempińskiej, przedstawiającej atrybuty władzy. W kolejnych miesiącach Brama Poznania planuje wydarzenia wokół tematów: wiara, wspólnota, natura, sztuka i dziedzictwo-historie niekonwencjonalne.

Muzeum Narodowe najprawdopodobniej w marcu otworzy wystawę Lux ex oriente. Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii. Wiele skarbów, jakie na niej zobaczymy, przyjedzie wprost z watykańskich muzeów. A wszystko po to, by pokazać historię relacji między Polską a Stolicą Apostolską od czasów Piastów aż do współczesności. Wśród unikatowych eksponatów zobaczymy m.in. kielich św. Wojciecha, Księgę Henrykowską z najstarszym zapisanym zdaniem w języku polskim czy słynny Dagome iudex, najbardziej wiekowy dokument dotyczący państwa Mieszka I. Będą też eksponaty dotyczące współczesności, m.in. dokument potwierdzający wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Coroczne poznańskie targi książki dla dzieci i młodzieży – 18-20 marca – też będą miały w tym roku jubileuszowy charakter. Sprawi to Fundacja Puenta, która przypomni przybycie księżnej Dobrawy do Polski w 965 r.

Najwięcej będzie się działo w kwietniu. Prawdopodobnie właśnie w tym miesiącu w 966 roku Mieszko przyjął chrzest. Muzeum Archeologiczne 12 kwietnia otworzy wystawę Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa. W tym czasie w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci dzięki ekspozycji Pokolenie 966 poznamy twarze ludzi żyjących w X i XI wieku na poznańskim Ostrowie Tumskim. Zajmą miejsce przy znajdujących się w rezerwacie tysiącletnich reliktach fortyfikacji, które sami wznosili.

Najważniejsze wydarzenia rocznicowe rozpoczną się 15 kwietnia. Do Poznania na uroczyste posiedzenie przyjadą posłowie i senatorowie, wspólnie będą obradować w Sali Ziemi, w obecności zacnych gości, m.in. członków Konferencji Episkopatu Polski. To tam usłyszymy premierowe wykonanie utworu Oratorium 966.pl skomponowanego przez Jacka Sykulskiego do słów prof. Sylwestra Dworackiego. Szeroka publiczność usłyszy ten sam utwór także wieczorem w Auli Uniwersyteckiej.

Dzień później na Stadionie Miejskim odbędą się nabożeństwa i msza święta odprawiona przez polskich biskupów. Podczas modlitw przez płytę stadionu przejdzie procesja z relikwiami świętych z wielu zakątków Polski. Potem publiczność zgromadzona na stadionie podczas wielkiego multimedialnego quizu wybierze Człowieka 1050-lecia. Zwieńczeniem obchodów będzie zaś wystawienie przez poznański Teatr Muzyczny musicalu Jesus Christ Superstar.

Na tym nie koniec obchodów! 15 maja w kościele św. Floriana w Poznaniu zabrzmi Msza 1050 skomponowana przez Gabriela Kaczmarka w wykonaniu Sinfonietty Polonii, a w połowie czerwca – koncert Out of Time/Poza czasem 966. Poznański Chór Chłopięcy wystąpi m.in. z gwiazdą reggae, Gentlemanem, a także innymi przedstawicielami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Wydarzenia związane z rocznicą odbędą się też m.in. w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim, we Wrocławiu, w Warszawie, a nawet w Białymstoku czy Murowanej Goślinie. W tej ostatniej 30 czerwca odbędzie się wielkie plenerowe widowisko, które ma być historyczną podróżą w czasie, począwszy od legendy o Czechu, Lechu i Rusie aż po wiek XX z powstaniem Solidarności włącznie.